U organizaciji Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata danas je, 8. svibnja 2024. godine, svečano obilježena je 32. obljetnica osnivanja brigade “Rama” Hrvatskog vijeća obrane.
Žrtvovati život za dobro i obitelj
Nakon svete mise za sve poginule ramske branitelje, koju je predslavio don Marko Tomić u suslavlju župnika iz Rumboka fra Ilije Jurića, upriličen je mimohod s ratnim stjegovima postrojbi HVO-a do spomen obilježja u Prozoru. Mimohod je uz pratnju Prvog vojnog orkestra Oružanih snaga BIH i Mažoretkinja Rama s ratnim stjegovima postrojbi prošao od crkve Presvetog Srca Isusova do spomenika.
Župnik Tomić posebno se tijekom misnog slavlja osvrnuo na branitelje, ljude koji su uvijek odlazili u vatru događaja i žrtvovali svoj život, za dobro i za obitelj, sve kako bi se stasalo i živjelo u jednoj stvarnosti koja je tada vladala, istaknuo je Tomić.
Predstavnici Koordinacije udruga, izaslanstvo Općine Prozor-Rama, politički predstavnici stranaka, Udruga “3. bojna”, izaslanstvo ratne bolnice u Rumbocima, izaslanstvo Ministarstva branitelja HNŽ i Oružane snage BIH, Koordinacija udruga iz Uskoplja, Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata iz Tomislavgrada i Livna i drugi, položili su vijence i upalili svijeće kod spomen obilježja u Prozoru.
Program je vodila Ana Burić, molitvu je kod spomenika za poginule ramske branitelje izmolio prozorski kapelan don Josip Marković. Tijekom svete mise i svečanosti polaganja vijenaca i otvaranja spomen sobe pjevala je vokalna skupina “Fortissimo”.
Mjesto trajnog sjećanja
Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća svečano je otvorena spomen soba poginulim ramskim braniteljima, a koja je smještena u Domu kulture u Prozoru. Spomen soba je otvorena u suradnji Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata i Općine Prozor-Rama. Prisutnima su se obratili načelnik općine Prozor-Rama, dr. Jozo Ivančević i Mijo Šarčević ispred Koordinacije udruga.
“Hvala svima vama koji ste došli kako bismo zajedno otvorili spomen sobu poginulim ramskim braniteljima. Na ovom mjestu moći ćemo se s tugom, ali s ponosom prisjetiti mnogih sretnih trenutaka u našem životu”, kazao je između ostaloga Šarčević te dodao: “Vremena se mijenjaju, nažalost mijenja se i odnos prema braniteljima kao i prema samom Domovinskom ratu. Dok je za neke samo prošlost i prolaznost, za istinske Hrvate poginuli i umrli branitelji su temelj drage nam domovine.”
Načelnik općine Ivančević osvrnuo se na sadašnjost u kojoj žive ramski branitelji. Rama je mjesto koje se kroz Domovinski rat nalazilo uz samu bojišnicu, a njezini stanovnici pretrpjeli su velike gubitke.
“Nažalost, to ni dan danas nije dovoljno prepoznato i uvaženo, iako bi trebali imati neku prednost u projektima koji se financiraju javnim sredstvima, naši sugrađani nemaju nikakvu prednost pri ocjeni svojih projekata. Sličan status neprepoznavanja i neuvažavanja ima i brigada ‘Rama’. Jedna je od rijetkih brigada koja nije dobila posebna priznanja, nema ni viših činova, a znamo da su priznanja dobivale postrojbe koje su bile puno manje izložene ratnim djelovanjima”, kazao je Ivančević između ostaloga.
Nakon prigodnog programa organizirano je druženje uz domjenak.
Općinski stožer HVO-a Prozor osnovan je u proljeće 1992. i do sredine ljeta bio je u sastavu vojnih snaga HVO-a za Srednju Bosnu. Po podjeli HVO-a na operativne zone od 31. kolovoza 1992. godine, Prozor je ušao u sastav Operativne zone Sjeverozapadna Hercegovina (OZ SZH), čije je sjedište bilo u Tomislavgradu.
Manevarska struktura (satnije i bojne) počela se osnivati sredinom svibnja
Zapovijed za osnivanje brigade u Rami Odjel obrane HVO-a izdao je 16. rujna 1992. Do tada je obrana organizirana pod zapovijedanjem Općinskog stožera HVO-a i u tradiciji nekadašnje Teritorijalne obrane. Po zabilješci iz osobnog dnevnika generala HVO-a Željka Šiljega od 8. studenoga 1992., brigada “Rama” imala je oko 1500 ljudi i držala je crtu dužine oko 10 kilometara.
U ratnom razdoblju od 1992. do 1994. brigada “Rama” izgubila je 87 ljudi, a više od 150 ih je bilo ranjeno. Poginula su i dva zapovjednika. Brigada “Rama” kao konačni poraz Armije BiH uzima vojnu operaciju kodnog naziva “Tvigi ’94” i zauzimanje sela Here.