back to top

Promocija knjige Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine/Sačuvano od zaborava autorice doc. dr. sc. Marine Bazina

Sinoć je u popunjenoj Galeriji kraljice Katerine mostarskoj javnosti predstavljenja knjiga “Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine – sačuvano od zaborava”, autorice Marine Bazina. Knjiga u izdanju PRESSUM-a i Akademskog zbora Pro musica donosi detaljan prikaz povijesti mostarske katedrale, te glazbenog života koji se razvio u njoj, počevši od posvete 1980. godine, zaključno s 2012. godinom. Autorica donosi pregled zborova, zborovođa, orguljašica, kao i repertoare liturgijskih i izvanliturgijskih događanja u Katedrali.

Knjigu su predstavile prof. dr. sc. Davorka Radica i prof. dr. sc. Mirjana Siriščević s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, te prof. mr.art. Katja Krolo Šarac s FPMOZ-a Sveučilišta u Mostaru. Prof. Siriščević govorila je o nastanku knjige u okviru autoričina istraživačkog rada za izradu doktorske disertacije, a profesorice Radica i Krolo Šarac detaljnije su govorile o znanstvenom doprinosu i samomu sadržaju knjige.

Promocija knjige Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine/Sačuvano od zaborava autorice doc. dr. sc. Marine Bazina

„Staviti glazbenu kulturu, kao vrlo kompleksu i sveobuhvatnu kategoriju, u fokus istraživanja bilo je iznimno hrabro, posebice obzirom na činjenicu da su arhivi i arhivski podaci o ovoj djelatnosti bili uglavnom uništeni ili zagubljeni, ali pokazalo se obzirom na krajnji rezultat, da je ovo bila dobra i plodonosta odluka.“ istakla je u svom govoru prof. dr.sc. Mirjana Siriščević.

Prof. dr. sc. Davorka Radica u svom je govoru, između ostalog, iznijela i znantveni doprinos  knjige:  „Kao posebnu znanstvenu vrijednost, u recenziji knjige, istaknula sam onu opću dimenziju, bezvremenu koja se ovdje kristalizira, a koja proizilazi iz duhovnog ustroja Katoličke crkve i sakralne glazbe. Često se ističe da hrvatski narod svoju opstojnost na ovim prostorima ponajviše duguje svojoj vjernosti Katoličkoj crkvi. Ta vjernost, osim puke opstojnosti ima i jednu daleko važniju kategoriju, a to su red i struktura.“

„Knjiga ne ostavlja na čitatelja dojam znanstvene hladnoće i distanciranosti od teme. Naprotiv, ovu „nestvarnu stvarnost“ koja je tkana u mostarskoj Katedrali, u bitnome prožima ljudskost i toplina: čitajući ulomke autoričina razgovora s pjevačima i voditeljima pjevanja, dotaknuti smo njihovim emocijama, zadivljeni njihovom ljubavlju prema onome što su (iz)gradili, ohrabreni njihovom ustrajnošću i obogaćeni njihovom baštinom.“ dio je iz obraćanja prof. mag. art. Katje Krolo-Šarac.

Pristunima se obratio i maestro don Dragan Filipović, dugogodišnji voditelj zborova u mostarskoj katedrali, a u publici je bila prisutna s. Gracija Akmadžić, prva katedralna orguljašica. 

Kratku zahvalu svima koji su na bilo koji način pomogli u nastanku knjige na kraju je uputila sama autorica, doc. dr. sc. Marina Bazina.

promocija knjige glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine/sačuvano od zaborava autorice doc. dr. sc. marine bazina
Promocija knjige Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine/Sačuvano od zaborava autorice doc. dr. sc. Marine Bazina

U glazbenom dijelu sudjelovali su klape Narenta i Da Capo, Akademski zbor Pro musica uz glasovirsku pratnju prof. Marijane Pavlović, mezzosopranistica Monija Jarak Mikulić, te kao nenajavljeno iznenađenje klapa Grga. Kroz program je vodio Vedran Vidović.

obican.info

eKatalozi

Najnovije vijesti

MOŽDA VAS ZANIMAISTAKNUTO