back to top

INFORMACIJA O STANJU: Dom prepušten nemaru, “Kuća mira” bez konkretnih ulaganja i ovlaštenih zastupnika

Općinsko vijeće Prozor-Rama na današnjoj je sjednici zaprimilo sve dokumente koji su mogli poslužiti današnjoj raspravi na temu Informacija o stanju u Javnoj ustanovi Dom za starije i nemoćne osobe “Rama” Šćit, Prozor-Rama.

Dostavljeni su dokumenti: Informacija koja je upućena Općinskom vijeću Prozor – Rama za tematsku sjednicu dana 10.3.2021.godine, Informacija Odsjeka za inspekcijske poslove i komunalni red općine Prozor-Rama od 22.11.2023. o stanju objekta Doma za starije i nemoćne osobe „Rama“ Šćit, kao i Presuda Županijskog suda u Mostaru od 14.2. 2023. kojom se poništava rješenje o upisu promjena u Humanitarnoj organizaciji „Kuća mira“.

Na zahtjev kluba vijećnika HDZ BiH zatražena je kratka pauza uz prijedlog kako bi se dostavljenim dokumentima priložila i presuda Vrhovnog suda Federacije BiH o potvrdi ranije utvrđenog vlasništva, točnije dvije trećine HO “Kuće mira” i jedne trećine Općine Prozor-Rama. Prijedlog nije usvojen.

Iz kluba su također zatražili više dokumentacije kako bi mogli konstruktivnije sudjelovati u raspravama.

Navedeni dokumenti ukazuju:

“Od dana posljednje informacije koja je upućena Općinskom vijeću Prozor-Rama na tematsku sjednicu 10. ožujka 2021. godine, od strane Humanitarne organizacija „Kuća Mira“ kao suosnivača nije urađeno ništa u pravcu ulaganja kako bi ova ustanova bila završena i otpočela sa radom, a Općina Prozor-Rama je već ranije završila sve ono što se od nje kao suosnivača očekivalo, pa i više”, stoji u Informaciji.

Objekt Doma za starije i nemoćne osobe „Rama“ prepušten je nebrizi i nemaru, što je vidljivo iz Informacije Odsjeka za inspekcijske poslove i komunalni red općine Prozor-Rama od 22.11. 2023. te je vidljivo da objekt zajedno s parterom propada i gubi na vrijednosti.

Humanitarna organizacija „Kuća mira“ kao suosnivač JU Dom za starije i nemoćne osobe „Rama“ nije riješila nužne statusne promjene, jer je od strane Županijskog suda u Mostaru poništen upis promjena koje je prethodno provela u Ministarstvu pravosuđa, uprave i lokalne samouprave HNŽ. Sada HO Kuća Mira nema osobu ovlaštenu za zastupanje i predstavljanje, odnosno nema predsjednika ni zamjenika predsjednika.

Poznato je da se protiv odgovornih osoba čak vodi kazneni postupak zbog krivotvorenja dokumenata. Upravnom vijeću je davno istekao mandat. Sve to onemogućava službenu aktivnost jer Općina Prozor-Rama nema ni sugovornika za bilo kakve aktivnosti, a sve zbog nezakonitih postupaka rukovodstva HO „Kuća Mira“.

Na sve informacije o Domu osvrnuo se i vijećnik Ilija Šarčević, a što je potaknulo daljnju žustru raspravu o Domu

Šarčević se na samom početku izlaganja osvrnuo na otvorena vrata ili prozor Doma te ukazao na to da je to i prijavio, ali nitko nije reagirao. Stoga je još jednom zamolio policiju i inspekciju da se utvrdi je li se kroz spomenuti otvor otuđivao inventar koji se nalazi unutra.

“Kome bih se ja danas ovdje uopće trebao obratiti. Tko bi mene uopće trebao slušati. Onaj tko je uništio sudbine stotina ljudi, onemogućio desecima djece da pohađaju školu u svojoj općini. Taj danas nije prisutan u ovoj vijećnici. Možda su prisutni njegovi obožavatelji, podupiratelji, pa se nadam da će mu sve ovo točno prenijeti kako ću ja govoriti”, započeo je izlaganje Šarčević, koji je u projekt izgradnje Doma kao vijećnik bio uključen od samog početka.

“Kroz propadanje ove divne građevine vidim i naše propadanje koje smo mogli spriječiti, a nismo. Koje kao karijes traje već devet godina. Izgriza, ne samo građevinu nego i naše duše i ne nazire se kraj. Postaje sve truliji. U životu sam doživio mnogobrojna poniženja koja me nikada nisu slomila, možda su me poljuljala. Jedno od njih se dogodilo 2016. godine, crnog petka, kada sam dobio poruku od dobrog poznanika, mogu čak reći i prijatelja koja je glasila: ‘Jedan je pao, uskoro i drugi.’ U prvi mah mi nije bila jasna poruka, dok nisam dobio ispriku da je poruka odaslana na krivu adresu. Uskoro sam saznao da je ovaj koji je pao fra Miljenko Petričević i samostan na Šćitu. Naime, fra Miljenko koji je bio kandidat za gvardijana na Šćitu, dobio je 17 glasova, novoustoličeni gvardijan Andrija Jozić sedam do osam. Nije mi bilo jasno da ta institucija koja je poštivala demokratičnost prije više stoljeća, uvodi diktaturu. Tada sam izgubio povjerenje u tu instituciju i nisam ga do danas održao. Valjda je ovaj drugi koji treba pasti bio načelnik Ivančević, a evo još uvijek je tu”, kazao je Šarčević istaknuvši da se Petričevića dotaknuo kao još uvijek, na neki način, vršitelja dužnosti direktora Doma.

Hajka “ustoličenog diktatora”, kako kaže Šarčević, protiv ostale subraće kreće uskoro, i to po nalogu partijskih službenika

“Diktator pokušava nedemokratskim metodama preuzeti upravljanje Domom. Smjenjuje jednog od članova Uprave Doma kojeg je izabrala Skupština ‘Kuće mira’, koja je vlasnik dvije trećine doma. Da apsurd bude veći, to čini onaj koji nema nikakvo zakonsko pravo, a to je provincijal. Dakle, imamo prvi slučaj gdje se vjerski službenici miješaju u civilnu vlast, misleći valjda da je 13. stoljeće i lov na vještice. Nakon toga diktator, ja to često kažem, grobar ljudskih sudbina, naravno uz pomoć svojih polupismenih savjetnika, naručuje reviziju, jer se nagađalo da su milijuni maraka profućkani kroz izgradnju doma. Revizija je pokazala da nisu. Bilo je nepravilnosti. Pa je bijesni diktator postao još razjareniji. Koristio je oltare za obračun s takozvanim izdajnicima hrvatstva i ramskog čovjeka”, nastavio je Šarčević.

Jozić je, prema riječima Šarčevića, mislio kako je sud prihvatio razrješenje imenovanja novoga člana te uskoro raspisao natječaj za direktora Doma za stare i nemoćne. Međutim, sud još nije razriješio postojećeg direktora. Natječaj je objavljen javno, ali nezakonito kaže Šarčević.

“Zlo ide dalje. Ponovni reizbor, 30 % podrške svojih fratara, opet ide na vlast nametnut. Diktator, grobar ljudskih sudbina u pandemiji koronavirusa vidi nadu i spas. Koje licemjerje i podlost. Koristi one nesretne trenutke, lažira Skupštinu Humanitarne organizacije ‘Kuća mira’, da je sazvana online. Kao da je održao Skupštinu i bira novu Upravu HO ‘Kuća mira’. Navodi da je zvao sve članove i to da je održana Skupština 25. 11., da je zvao i pokojnog Živka Petričevića, koji je upravo toga 25. 11. bio na imendanu kod svoje sestre Kate u Jaklićima. Kada je vidio da je pogriješio, odnosno kada ga je netko razgolio, da je car gol, da je otkriven u lažiranju svega, pokušao je svoje grijehe opravdati. Ono što mi se čini možda najbolnije ovdje, trči u susjednu župu da se ispovijedi. Ispovijed bez kajanja, ispovijed bez oprosta i traženja oprosta od onih koje je povrijedio, tu ispovijed može svezati mačku za rep”, nastavio je Šarčević.

Jozić je u međuvremenu još jednom izabran za gvardijana, a Šarčević dodaje: “Dom propada, diktator stoluje. Svjetina još uvijek vjeruje u njegove tlapnje i licemjerne poruke ljubavi.”

Šarčević se osvrnuo i na svoj odlazak u Zagreb te kazao kako u svom cijelom djelovanju u Rami nema nikakvu grižnju savjesti. Ukazivao je na svu problematiku, na pogubni nacionalizam i politike, pa je kod svjetine često postajao izrodom.

“Da li ti Andrija Joziću, koji si uništio sudbine starih i nemoćnih, onemogućio da žive dostojanstveno svoju starost, imaju redovite tople obroke, svoje sobe, svoje društvo, zdravstvenu žaštitu, svoja druženja, osjećaš trunku odgovornosti ili srama. Ti koji ne sjediš sada s nama ovdje. Osjećaš li odgovornost za one koji su bolovali i preminuli u samoći svojih domova ili domova za stare i nemoćne u susjednim općinama. Osjećaš li odgovornost ili trunku srama zbog svojih župljana koji su se nadali da će koricu kruha zaraditi u Domu na Šćitu, a danas su daleko od doma njegujući stare i nemoćne u Austriji ili Njemačkoj. Za kraj pitam i vas, poštovane kolegice i kolege vijećnici, koji ste propustili tematsku sjednicu Općinskog vijeća prije gotovo tri godine. Zašto ste tada propustili tematsku sjednicu Općinskog vijeća, gdje su vam bila sva izvješća i sva potrebna dokumentacija, jer danas ono što tražite ovdje je bilo na tematskoj sjednici Općinskog vijeća. Tada ste tu sjednicu ignorirali. Osjećate li vi bilo kakvu odgovornost”, zaključio je Šarčević.

informacija o stanju: dom prepušten nemaru, “kuća mira” bez konkretnih ulaganja i ovlaštenih zastupnika

Na izlaganje su replicirali vijećnik Ante Pavličević i vijećnica Ivka Babić

“Neću se osvrtati na temu Doma. Iliji stvarno želim svu sreću u životu, ali mi je jako žalosno čuti da je cijela  situacija ovdje u Rami tako loša. Iako sam ja mislio da je to s one moje strane kada pogledam isto tako, ali evo vidim i da je s ove Ilijine potpuno isto. Nije to samo zbog jednog Doma, to je zbog cijele situacije ovdje. Žalosno je da su ovdje međuljudski odnosi toliko spali na dno, zato što nema perspektive ova općina i što se ništa nije napravilo”, kazao je Pavličević.

“Da bi se bilo šta promijenilo mi trebamo zbilja krenuti prvo od sebe. Prvo ja, pa drugi. Kažem, nama svima treba neka viša duhovna razina i tek onda kad bismo se tu preporodili, onda bi mogli krenuti u nekakvom boljem gospodarskom i društvenom razvoju. (…) Mislim da treba naći kompromis, da načelnik Ivančević i fra Andrija Jozić trebaju sjesti i težiti tome da se za zajedničkim stolom ipak može naći rješenje”, dodala je vijećnica Babić.

Vijećnicima se u nastavku obratio i podpredsjednik Pero Kovačević koji se osvrnuo na samu inicijativu za projekt koji su svi podržali ranije, ali sada vjerojatno ne bi, da znaju kako se situacija razvila. Kovačević je također pružio podršku izlaganju Ilije Šarčevića.

Vijećnik Drago Tule nadovezao se na inicijativu podpredsjednika Kovačevića za postavljanjem stražara u Domu te okupljene upitao, obzirom na spomenute presude, postoje li uopće pravne osnove da se bilo što oko Doma može obavljati.

Vijećnik Mirza Đogić izrazio je neslaganje s nastupom Ilije Šarčevića, kao i s izjavama podpredsjednika Kovačevića. Đogić je mišljenja kako je prije svega potrebno poštovati institucije o kojima se govori te dodao kako su se cijelog trajanja rasprave mogle čuti osude, a ne konkretna rješenja. “Imali smo tematsku sjednicu. Ja sam molio ovdje s ove klupe da nas ponovno uključite u razgovor. Zovite nas na Šćit. Međutim, kažemo cijelo vrijeme: ‘Mi ćemo se dogovarati na sudu’. Kakvi su dogovori na sudu?”

“Institucija kao institucija u ovom slučaju nije bitna. Ali, institucija ‘Kuća mira’ je civilna organizacija. Ne podliježe nikakvim crkvenim propisima. ‘Kuća mira’ je dvotrećinski vlasnik Doma za stare i nemoćne na Ščitu, ne Crkva. Ali, Andrija Jozić je koristio, što nije smio koristiti, crkvene autoritete, da bi smijenio članove ‘Kuće mira’ koji su izabrani na Skupštini. To mu sud nije potvrdio. Zašto? Zato što je imenovan u sudu. Dalje… Kako ćemo se dogovarati kad smo mi, mislim da ste i Vi bili na prošloj tematskoj sjednici Općinskog vijeća, dali Zaključak. Oni su bili pozvani na raspravu. Kako ćemo se ja i ti dogovoriti ukoliko ili ti i ili ja izbjegavamo bilo kakav oblik komunikacije”, odgovorio je Šarčević vijećniku Đogiću.

Vijećnica Mara Anđelić također se osvrnula na stanje Doma te istaknula kako je ova situacija dovela do toga da se svi zajedno trebaju upitati ima li Rama uopće više kadar za početnih 30 radnih mjesta o kojima se govorilo. “Sve je to netko odgovoran. Nije to samo Andrija Jozić. Vjerojatno ima još ljudi oko njega, s njim i onih odozgo koji dirigiraju s njim. A svi se još uvijek ipak trebamo, što je rekao gospodin Đogić, potruditi da izvučemo nešto. Ove slike su žalosne, to je stvarno žalosno šta smo mi bili u stanju uništiti. Imamo li pravo raspravljati. Naravno da imamo. To je naš novac uložen tamo, to je novac hrvatske Vlade uložen tamo za koji se isto netko ovdje trudio, išao u Zagreb, tražio i pisao dopise. Ja znam kako se treba aplicirati za sve te natječaje. Vidimo sada, sav novac ide u Kiseljak. Zašto? Zato što je HDZ tamo povukao sve novce i trudi se tamo sve uložiti. Dom koji se počeo graditi, naš je bio otvoren, tamo se sad u Kiseljaku otvorio. Zašto kod nas nije?”, kazala je Anđelić.

Načelnik Jozo Ivančević je istaknuo kako je susreta i komunikacije bilo sve do 2019. godine, kada su svi razgovori prekinuti. Ivančević se na posljednjem sastanku u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Hrvatske s tajnikom Zvonkom Milasom, kako kaže, uvjerio da se dom neće otvoriti dok je na čelu samostana Andrija Jozić, što se u budućnosti pokazalo točnim.

“Nažalost, mi sada tamo nemamo pravnog subjekta s kojim možemo razgovarati. Sad je to sve na Tužiteljstvu. Tamo nema Upravnog vijeća, nema predsjednika ‘Kuće mira’. Dok Tužiteljstvo ne riješi neke stvari, ono što je radio, falsificirao potpise. Zna se zbog čega ih on krivotvori. Kada on to bude dokazao, možda će ga sud osloboditi, ja ne znam. Ali, do sada on nema nikakve osnove, niti mi imamo s kime tamo relevantnim razgovarati. Tu je problem”, dodao je Ivančević.

informacija o stanju: dom prepušten nemaru, “kuća mira” bez konkretnih ulaganja i ovlaštenih zastupnika

Županijski sud Mostar u veljači je presudio u korist tužitelja Ivana Jelića i Luke Šarčevića, a koji su u upravnom sporu zastupani Zajedničkim odvjetničkim uredom Paponja-Bunoza, tražili poništenje rješenja tuženog Ministarstva pravosuđa, uprave i lokalne samouprave hercegovačko-neretvanske županije/kantona, zastupano po zakonskom zastupniku, u predmetu upis promjena u Registar udruga za Humanitarnu organizaciju „Kuća Mira“ Franjevačkog samostana Rama-Šćit, Prozor-Rama.

Sud je tako presudio da se tužba uvažava te da se poništava rješenje tuženog Ministarstva. Također, upravnim je postupkom podnesen zahtjev za poduzimanje radnji zbog osnovane sumnje u krivotvorenje dokumenata, tužitelji se upućuju da ovaj zahtjev ostvare u kaznenom postupku.

U Obrazloženju Presude stoji:

“Rješenjem tuženika, po podnesenom zahtjevu Humanitarna organizacija „Kuća mira“ Franjevačkog samostana Rama-Šćit, Prozor-Rama, radi upisa promjene u Registar udruga, koje promjene se odnose na produljenje mandata osobama ovlaštenim za zastupanje i predstavljanje i promjenu članova tijela upravljanja, u točki 1. izreke rješenja, prihvaćeno je produljenje mandata, tako da se u Registru udruga, osobama ovlaštenim za zastupanje i predstavljanje: Andriji Jozić – predsjedniku Udruge i Branku Malekinušiću- zamjeniku predsjednika Udruge, produžava mandat na novo razdoblje od četiri godine. U točki 2. izreke rješenja se kaže da su izvršene promjene upisane u Registar udruga na stranici 105. knjige I(prve) Registra udruga, pod registarskim brojem R-105/03 od 31.12.2020. godine. U točki 3. izreke rješenja se kaže da ostali upisi u registru udruge, izvršeni temeljem rješenja Ministarstva pravosuđa, uprave i lokalne samouprave broj 03-03-05-UP1-333/16 od 13.12.2016. godine, ostaju nepromijenjeni. U točki 4. izreke rješenja se kaže da su u udruzi izvršene promjene koje se ne upisuju u Registar, a iste se odnose na promjenu članova tijela upravljanja Udruge. U točki 5. izreke se kaže da je Udruga dužna ministarstvu prijaviti svaku promjenu: statuta, naziva, osobe ovlaštene za zastupanje i predstavljanje, članova tijela upravljanja bez obzira da li se radi o produljenju mandata ili novom izboru , pripajanje, razdvajanje, transformaciju i prestanak rada Udruge , u roku od 30 dana od dana izvršene promjene, jer ne prijavljivanje promjene u Registar predstavlja prekršaj . U točki 6. izreke se kaže da će se Oglas o upisu promjene u Registar udruge objaviti u ‘Narodnim novinama HNŽ/K.’”

informacija o stanju: dom prepušten nemaru, “kuća mira” bez konkretnih ulaganja i ovlaštenih zastupnika

Protiv ovog rješenja tužitelji su pokrenuli upravni spor, kojim zakonitost rješenja pobijaju iz svih zakonom propisanih razloga. U navodima tužbe obrazlažu kronologiju postupanja u konkretnoj upravnoj stvari, smatraju da je osporeni akt donesen temeljem zahtjeva neovlaštene osobe, te zbog osnovane sumnje da je uz prijavu podnositelj zahtjeva podnio i nevjerodostojne isprave.

Tužba također citira Zakon o humanitarnoj djelatnosti i Humanitarnim organizacijama, gdje se navodi da je Kapitul Franjevačkog samostana Rama-Šćit, osnovao Humanitarnu organizaciju „Kuća mira“ Franjevačkog samostana Rama-Šćit, Prozor-Rama, i prilikom osnivanja Kapitul je brojao 9 članova, a dana 25.11. 2020. godine je brojao 11 članova.

Ističe se da se sjednica Kapitula može održati ako sjednici prisustvuje više od 1/2 polovine članova, , a odlučivanje može biti javno ili tajno o čemu Odluku donosi Kapitul većinom glasova prisutnih članova, a odluka je donesena ako je za nju glasalo više od ½ članova.

Jelić i Šarčević prigovaraju da se sjednica nije mogla održati telefonski jer to nije propisano Statutom Udruge, prigovaraju da Kapitul nije imao kvorum i da sjednica uopće nije bila sazvana, ističu da su oni članovi Kapitula i nisu bili pozvani na sjednicu. Posebno se prigovara da je obrazac br.5. koji je podnesen uz zahtjev za upis promjene, jer je na obrascu br. 5. krivotvoren potpis tužitelja Luke Šarčevića, jer isti nije potpisao. Ističu da su podatke dobili nakon što se tužitelj Ivan Jelić obratio tuženom zahtjevom za pristup informacijama.

Zbog svega navedenog tužitelji predlažu da sud odgodi izvršenje rješenje od 31.12.2020. godine ili održi javnu raspravu, uvaži tužbu i poništi rješenje tuženog od 31.12.2020. godine , jer je u suprotnosti s zakonom, Statutom HO „Kuća mira“ Franjevačkog samostana Rama-Šćit, a zbog osnovane sumnje u krivotvorenje dokumenata poduzme i druge radnje kod nadležnog tijela u vezi ovoga.

Cijelu Presudu upravnog spora pročitajte u nastavku: UPRAVNI SPOR

 



ramski-vjesnik.ba

Najnovije vijesti

MOŽDA VAS ZANIMAISTAKNUTO