Dvanaesta proljetna pobjeda: Pao je i Željo

Novi derbi, nova pobjeda! Nakon što smo poslije reprezentativne stanke pobijedili Široki Brijeg (3:1), Tuzla City (3:0) i Borac (3:0), Zrinjski je pobjednički niz nastavio i u derbiju protiv Željezničara (2:0).

Bila je ovo naša dvanaesta proljetna pobjeda iz isto toliko utakmica, odnosno četrnaesta ukupno, dok smo niz bez poraza produžili na 24 utakmice.

Novim trijumfom prednost ispred prvog pratitelja Borca povećali smo na dvadeset bodova, što znači da ćemo u slučaju remija ili poraza Banjolučana u sutrašnjoj utakmici protiv Širokog Brijega, doći i situaciju da naslov prvaka osiguramo već u sljedećem kolu u gradskom derbiju protiv Veleža.

U današnjem ogledu ulogu favorita opravdali smo rutinskom igrom, jer smo u ranoj fazi utakmice stigli do dva pogotka prednosti, nakon čega smo sigurnom igrom kontrolirali rezultat, ali i stvorili nekoliko prilika da našu pobjedu učinimo još uvjerljivijom.

Oba pogotka postigao je naš kapetan Nemanja Bilbija koji je tako nastavio svoju sjajnu golgetersku seriju u 2023. godini, jer već nakon deset odigranih utakmica ima četrnaest pogodaka na svom kontu.

Za 1:0 pogodio je u 11. minuti nakon ubačaja Josipa Ćorluke, dok je u 26. minuti asistenciju upisao Tomislav Kiš.

ZRINJSKI – ŽELJEZNIČAR 2:0

Strijelci: 1:0 – Bilbija (11′), 2:0 – Bilbija (26′)

ZRINJSKI: Marić, Barišić, Ćorluka, Jukić (73′ Mandić), Zlomislić, Kiš (73′ Kamenar), Sabljić (46′ Ćuže), Jakovljević, Sučić (90′ Prskalo), Memija (89′ Ismajlgeci), Bilbija.

ŽELJEZNIČAR: Bender, Šehić (67′ Galić), Kosorić, Cocalić, Jašarević, Mekić (67′ Hajdarević), Hodžić (46′ Hodžić), Drljo (46′ Amoah), Beća, Santos, Krpić (55′ Beganović).