back to top

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježavamo 18. studenoga u sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, kada je u Škabrnji počinjen stravičan zločin nad stanovništvom te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada i Rakovice.

Bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tragičnog sloma obrane grada poginule su 1624, a ranjeno više od 2500 osoba. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja.

Uz žrtvu Vukovara, prisjećamo se i pokolja 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istoga dana 1991. godine počinili pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Po okončanju napada Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena, a katolička crkva do temelja srušena. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran. Oni civili koji su bili pošteđeni kasnije su predani hrvatskoj strani u mjestu Pristeg, a muškarci su zatočeni u kninskim logorima te kasnije razmijenjeni.

Zločin u Škabrnji izveden je planski, istovremeno kada su pripadnici JNA i četnici divljali u okupiranom Vukovaru i u drugim područjima Hrvatske gdje su počinjeni zločini. Nakon oslobođenja Škabrnje u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja te povratka u Škabrnju, dodatni civili poginuli su od posljedica kretanja kroz minska polja.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i ove godine će prigodnim programima biti obilježen u Vukovaru i Škabrnji

Kako bi se svim žrtvama u Domovinskom ratu dostojno odala počast, Hrvatski sabor je potkraj 2019. donio novi Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima, kojim se 18. studeni od 2020. godine obilježava kao državni blagdan i neradni dan.

U Vukovaru otkriven spomenik Kati Šoljić i sinovima

U vukovarskoj gradskoj četvrti Mitnica u četvrtak je u nazočnosti predsjednika Republike Zorana Milanovića otkriven spomenik Kati Šoljić (1922.- 2008.) i sinovima Niki, Ivi, Miji i Mati poginulima u obrani Vukovara 1991. godine.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Spomenik Kati Šoljić i njezinim sinovima, rad je akademskog kipara Vene Jerkovića, a podignut je zahvaljujući Udruzi 4. gardijske brigade, udruzi Oluja iz Podstrane, Gradu Vukovaru i općini Podstrana te umirovljenom pukovniku Mirku Čondiću koji je inicijator ideje o podizanju.

Prigodom otkrivanja spomenika, osim predsjednika Milanovića, nazočnima su se obratili predsjednik Udruge veterana 4. gardijske brigade Borislav Lapenda, predsjednik Savjeta za branitelje Grada Vukovara Tomislav Josić, dragovoljac Domovinskog rata i pripadnica 4. gardijske brigade, uime ratnih liječnika, akademkinja Mirna Šitum, kći Kate Šoljić Marija Šoljić Barišić, prvi zapovjednik obrane Vukovara pukovnik Ivica Arbanas, koordinator projekta pukovnik Mirko Čondić, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Tomo Medved i zastupnica u Hrvatskom saboru i izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora Marijana Balić.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i na žrtvu Vukovara i Škabrnje Običan radio.

www.obican.info

Najnovije vijesti

MOŽDA VAS ZANIMAISTAKNUTO