Livanjsko Udruženje žena „Li-Woman“ educira javnost o načinima institucionalnog odgovora na nasilje, zakonskim propisima i sudskoj praksi. Projektnim aktivnostima su obuhvaćeni Livno, Tomislavgrad, Glamoč i Bosansko Grahovo.
Cilj okrugloga stola je upoznati sudionice sa sudskom praksom kako bi uvidjele da je došlo do pozitivnih promjena u odnosu na prethodno razdoblje, da sustav funkcionira i da su nadležne institucije bolje uvezane.
„Institucije rade ozbiljnije, ozbiljnije se shvaćaju propisi, želimo to sada još više aktualizirati i da primjena bude još veća nego što je bila i da ondje gdje možemo svi zajedno pokušamo unaprijediti postupke“, ističe Jasminka Borković, predsjednica Udruženja žema Li-Woman Livno.
A to nije moguće ako nasilje ne bude prijavljeno ili se odustaje od podnesene prijave tijekom postupka.
„Da li zbog ekonomske ovisnosti ili zbog djece, veoma često žene se nadaju da će se situacija sama po sebi smiriti pa odustanu od svjedočenja i u tim situacijama je vrlo teško i dokazivati da se dogodilo nasilje u obitelji ako se nema drugih materijalnih dokaza“, navodi Benita Mladina, tužiteljica u Tužiteljstvu HBŽ.
I u takvim slučajevima nema predmeta ni za sud, ni za tužiteljstvo. Inače, od 2019. do danas na Općinskom Sudu u Livnu su bila ukupno 82 predmeta iz te oblasti. Većina ih je zaključena, a jedan dio iz tekuće godine i dalje je u postupku.
„U 18 kaznenih djela nasilja u obitelji su izrečene kazne zatvora, u pet kaznenih djela novčane kazne i negdje ostatak su bile izrečene uvjetne osude uz izricanje sigurnosnih mjera bilo da je liječenje od ovisnosti, bilo da je psihološko liječenje“, ističe Marija Vila Robović, tajnica Općinskog suda Livno.
U većini slučajeva nasilje se događa unutar partnerskog odnosa u kojemu su žrtve žene, no, u posljednje vrijeme je evidentan porast još jednog oblika nasilja:
„Odrasla djeca koja vrše nasilje prema svojim roditeljima, majkama, što otežava postupke jer su majke te koje najčešće odustaju od svjedočenja i krivičnog progona svoje djece“, kaže Benita Mladina, tužiteljica u Tužiteljstvu HBŽ.
Problematizirano je i izricanje zaštitnih mjera, te naglašeno kako se njima prvenstveno želi zaštititi žrtva.
„Ali da se ovim mjerama pomogne i počinitelju kaznenih djela u smislu njegova preodgoja, prihvaćanja stvari kakve jesu, jer nemamo koristi ako pomažemo samo žrtvi, a zanemarimo nasilnika“, poručuje Marija Vila Robović.
Posebice je naglašeno kako treba jačati žrtve nasilja, te, u suradnji s lokalnim zajednicama, poraditi i na njihovoj ekonomskoj neovisnosti. Uz brojne radionice i pružanje pravne i savjetodavne pomoći, u okviru projekta kojeg Li-Woman provodi uz potporu Ekumenske inicijative žena iz Omiša i sufinanciranje EU, bit će upriličen i petodnevni tečaj obrane od fizičkog nasilja.
federalna.ba