back to top

Neum – bosanskohercegovački grad na moru

Za neke je Neum je već odavno postao simbol za ljeto, a drugi kažu  da je najljepše doći u proljeće i popiti na miru kafu uz obalu.

Neum je opština na krajnjem jugu Bosne i Hercegovine i predstavlja jedini izlaz na Jadransko more. Zahvaljujući dugim i toplim ljetima, kratkom i blagom zimom,

Neum se smatra jednim od primorskih gradova koji ima najveći broj sunčanih dana u godini.

Ovo je turističko naselje i jedino općinsko središte Bosne i Hercegovine na Jadranskoj obali, smješteno na brdovitom priobalju zaljeva Neum – Klek. Općina ima površinu od 226 km2, stanovnika 5.600, a u samome gradu živi oko 4.000 stanovnika.

Udaljenost Neuma od Dubrovnika je 70 km, od aerodroma Dubrovnik 90 km, od Mostara 70 km, Međugorja 70 km, od željezničke stanice Ploče i Metkovića po 30 km

neum
Šta sve nudi Neum?


Šta posjetiti u Neumu

Fereal Beach je kompleks koji nudi drvene kućice za spavanje, privatnu plažu sa ležaljkama i pomno izabran meni u restoranu mjesto je koje može uljepšati vaš godišnji odmor.

Posjetite Stari Hutov ili Hadžibegov grad gdje se nalazi Hadžibegova kula, zatim nešto dalje od Neuma nalazi se Crkva  Svete Ane u drevnom selu Gradac.

Od lokacija vrijedi pomenuti Vranjevo selo kojeg su sagradili Rimljani, kao i nekropole sa stećcima  u Neumu.

Dakle, osim ljetovanja i plaže možete posjetiti mnoga lijepa mjesta, pogtovo ako dolazite u vrijeme drugih godišnjih doba osim ljeta.

U blizini jedinog bh. grada na moru nalazi se Pećina Vjetrenica.

Pomenut ćemo i Poluotok Klek koji zatvara Neumski zaljev, a nalazi se većim dijelom u Bosni i Hercegovini.

Aktivnosti i rekreacija u Neumu osim kupanja u moru

Osim sunčanja na plaži, kupanja, plivanja ili ronjenja, u Neumu možete obavljati razne druge aktivnosti.

Upotpunite svoj boravak vožnjom skuterima, gliserima, skijanjem i surfanjem na vodi, a tu su i brojni košarkaški, fudbalski i odbojkaški tereni za sport i rekreaciju.

Izleti u okolna mjesta su također dobra ideja. Ukoliko budete u izletničkom raspoloženju, ovdje se organizuju brojna  putovanja autobusom ili brodom do susjednih turističkih mjesta kao što su Dubrovnik, Mostar i Međugorje.

U blizini nalaze se vrlo atraktivne destinacije kao što su Park prirode Hutovo blato, najveće stanište ptica u ovom dijelu Europe, kao i pećina

Vjetrenica koja se prvi put u istoriji spominje jos prije 2000 godina. Osim toga tu su još neke lijepe lokacije, možda malo dalje ali vrijedi posjetiti mjesto kao što su bunski kanali.

Spomenici,  znamenitosti  i vjerski objekti koje možete posjetiti

Prema popisu, koji sastavlja Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika, na području općine nalazi se 7 nacionalnih spomenika uvrštenih na glavni popis i 1 spomenik registriran na privremenoj listi.

To su: Hutovski grad, crkva sv. Ane u Gradcu, kamena ploča s natpisom Radovca Vukanovića, nekropola Crkvina, nekropola Brštanica, nekropola Međugorje i arheološko nalazište Vranjevo Selo.

Vjerski objekti su Crkva Gospe od Zdravlja, Crkva sv. Ivana (nova crkva), Crkva sv. Ante, sv. Stjepana i sv. Šimuna (sagrađena 1904., stradala 1944, obnovljena 1958. i 2004.), Crkva male Gospe u Vranjevu Selu i Crkva u Dužima.

Smještaj u Neumu

Ovdje zaista imate ogroman broj hotela, vila, apartmana a najpopularniji su Grand Hotel Neum.

Hotel Adria, Hotel Sunce, Hotel Nova, Vila Hortus, Vila Doris , Hotel Jadranka i mnogi drugi koji pružaju vrhunski smještaj i uslugu, bazene i ostalo.

neum
Razne vrste smještaja koje možete pronaći u ovom gradu.

Ljetni  kulturni događaji u Neumu

EtnoFest prvi put je održan 1966. godine, a održava se krajem mjeseca avgusta svake godine.

EtnoFest Neum postao je jedan od najvećih muzičkih, kao i kulturnih događaja ne samo u ovdje, već u cijeloj Bosni i Hercegovini, a svake godine okuplja najveće zvijezde iz Hrvatske i BiH.

Početkom ljeta se od 2004. godine održava “Neum Animated Film Festival” na kojem sudjeluju gosti iz svih dijelova svijeta.

Ovdje se svakog ljeta, u drugoj polovici mjeseca augusta održava tradicionalni Hrvatski glazbeni festival “Etnofest” i smotra folklora.

U augustu  se održava i smotra klapa. Također je aktivan muzej i galerija s oko 500 umjetnina.

U organizaciji Šahovskoga saveza Herceg-Bosne od 1994. godine se održava ekipno natjecanje Prve šahovske lige Herceg-Bosne. Zaleđe je bogato nasadima maslina i vinograda te je idealno područje za ljubitelje agroturizma

HKUD Hutovo je organizator tradicionalne manifestacije “Ivanjski Krijesovi”.

Grad svake godine posjeti ogroman broj turista

Bh. grad na moru raspolaže sa 7000 ležaja u hotelima visoke kategorije, te odmaralištima i privatnom smještaju, gdje su osigurani uvjeti za ugodan boravak tijekom cijele godine.

S obzirom na veličinu općine i njen turistički potencijal, trenutačni smještajni kapaciteti zadovoljavaju potrebe.

Tu su i neophodni Dom zdravlja, pošta, banke i mali privatni restorani koji obogaćuju hotelsku ponudu, kao i velika mreža trgovina.

Pored hotelskih sadržaja, gostima se nude i izletnička putovanja autobusom i brodom u susjedna turistička mjesta (Dubrovnik, Mostar, Međugorje, Hutovo blato).

Međugorje se smatra jednim od najvećih svetišta u BiH.

neum
Upoznajte sve čari Jadranskog mora.

Upoznajte stanovnike

Autohtono stanovništvo oduvijek se bavilo poljoprivredom, ribarstvom i stočarstvom dok su kao dodatni izvor prihoda kuhali morsku sol, tu dragocjenost ljudske prehrane i ubirali ljekovito i začinsko bilje: kadulja (žalfija), ružmarin i vrijesak.

U prošlosti stanovnici bili poznati kao klesari kamena za gradnju kuća i suhozida.

Prema preliminarnim podacima popisa stanovništva 2013. godine, u naseljenom mjestu popisano je 3.236 lica (4.960 u opštini) a skoro 90 odsto stanovništva je hrvatske nacionalnosti.

Ako dolazite iz smjera Sarajeva preporučujemo da posjetite selo Glavatičevo koje se nalazi u blizini Konjica.

Klima i temperature u Neumu

Klima je mediteranska, sa dugim i vrućim ljetima i kratkim blagim zimama. Srednja godišnja temperatura je 16 °C. Neum spada u najtoplije gradove BiH, uz Trebinje i Mostar. Snijeg je prava rijetkost.

Neum ima oko 260 sunčanih dana godišnje. Godišnja količina padavina je oko 1011 mm. Srednje mjesečne temperature mora se kreću oko 13 °C u januaru do 29 °C u julu i avgustu.

Blaga mediteranska klima na ovom području pogoduje uzgoju agruma i tradicionalno se uzgajaju: smokve, vinova loza, bademi, lovor, kupus, krompir i luk.

Svakako da se od njih prave najpoznatija hercegovačka jela.

Proizvodi se i više vrsta sireva, suha i usoljena riba, pršuta, suhe smokve, med i vuneni proizvodi.
Autohtono stanovništvo se oduvijek bavilo poljoprivredom, ribarstvom, stočarstvom dok su, kao dodatni izvor prihoda, ubirali ljekovito i začinsko bilje: kadulju (žalfija), ruzmarin i vrijesak i bavili se vađenjem morske soli.

neum
Jedini bh. grad na moru.

Historija Neuma

Dobio je ime po “starome Neumu”, smještenom 2 km od obale prema unutrašnjosti. Neum je, ustvari, novi grad iznikao na strmim obroncima zaljeva u drugoj polovici prošloga stoljeća.

Izgradnja se intenzivira izgradnjom jadranske magistralne ceste 1965. godine, a posebno nakon osnivanja općine 1978.

Godine 1399. Dubrovačka republika je kupila od bosanske vlastele i upravljala je njime 300 godina.

Dubrovačka republika je 1699. prepustila kontrolu regiona Klek-Neum Osmanskom carstvu, prema odredbama Karlovačkog mira, nakon Velikog bečkog rata.

Ovaj pojas je dao turskoj vojsci pristup moru, ali još bitnije, Dubrovniku je pružio zaštitu od Mletačke republike. Grad je bio pod turskom vlašću sve do 1878. kada je BiH došla pod austrougarsku upravu.

Na području opštine Neum se nalazi sedam nacionalnih spomenika: Hutovski grad, crkva sv. Ane u Gracu, kamena ploča s natpisom Radovca Vukanovića, nekropola Crkvina, nekropola Brštanica, nekropola Međugorje i arheološko nalazište Vranjeva Sela

Hrvati su počeli naseljavati ovo područje u srednjem vijeku (7. stoljeće), i tu kontinuirano žive, bez obzira na osvajače i vladare, odnosno države pod kojima su bili, sve do danas.

Ovo područje tada je pripadalo naronskoj biskupiji sve do 533. godine kada se osniva biskupija u Sarsenterumu, za nova istraživanja tvrde da je rimski stari grad u Stocu.

Iste godine su sarsenterumskom biskupu na upravu predane bazilike u municipijima “Stantin (Ston), Delontino (Stolac), Neuense (Neum)…”

Za tu se godinu može reći kako je na neki način prvi spomen župe. Iz bazilike u mjestu Vranjevo Selo pronađen je kameni križ koji se čuva u Zemaljskom Muzeju u Sarajevu. Na području Vranjeva Sela nalazi se i nekropola knezova humske obitelji Nikolići.

Period Osmanskog Carstva – Dubrovačka Republika je nakon mira u Srijemskim Karlovcima od 1699. godine zahtijevala da njen teritorij bude odvojen od teritorija Mletačke Republike na sjeveru i jugu, te poslije pregovora Turci izlaze na more na obje kopneno-morske granice Dubrovačke Republik a to je na sjevernom dijelu između Kleka i Neuma i na južnom dijelu u Sutorini, odnosno preko Bokokotorskog zaljeva, južno od Herceg Novog.

Ta dva komada otomanske zemlje ostaju pod turskom vlašću sve do austrougarske okupacije BiH.

Poslije 1878. godine sve to postaje austrijsko područje, ali sjeverni komad ne pripaja se Dalmaciji za razliku od Boke, Dubrovnika i ozemlja sjeverno od Kleka.

U Bečkom ratu (1683. – 1699.) Mlečani su uspješno ratovali protiv Osmanlija u donjem Poneretavlju. Prodrli su preko Zažablja u kojem se nalazi Hutovo, Popovo i Trebinja sve do Novog i opkolili Dubrovačku Republiku.

Karlovački mir 1699. na dubrovačko inzistiranje u zbilji poništava skoro sve mletačke uspjehe, pa i Hutovo ostaje pod Turcima.

Novi rat pokreću Turci protiv Mletaka 1715., no i ovaj su put Mlečani uspješni, koji prodiru sve do Boke kotorske koja je u njihovom posjedu. Mletačka pohvala 16. aprila 1717. brigadiru mletačke vojske Vuli Nonkoviću bilježi mletačko osvajanje kule u Hutovu, kao i proširenju mletačke vlasti preko Zažablja, Popova, Ljubinja, Trebinja i Stoca.

Požarevački mir 1718. godine opet vraća stanje na staro, jer su Dubrovčani htjeli se okružiti saveznicima Osmanlijama i izbjeći izravnu suhozemnu granicu s Mlečanima.

Dakle, grad  svakako ima bogatu prošlost, ali i mnoge znamenitosti koje su danas posjećene. Osim mora, svakako posjetite i ostala mjesta te zaista upoznajte ovaj jedini bosanskohercegovački grad na moru.

Medvjed kula je nezaobilana stanica na putu do Starog Grada u Jajcu koja se mora posjetiti.

Još zanimljivih članaka:

Najnovije vijesti

MOŽDA VAS ZANIMAISTAKNUTO