Košarkaši BiH poraženi od Francuske u tuzlanskom Mejdanu

Seniorska košarkaška reprezentacije Bosna i Hercegovine u prepunom tuzlanskom Mejdanu u okviru 2. kola kvalifikacija za Eurobasket 2025. godine poražena je večeras od Francuske rezultatom 64:74.

Košarkaši BiH nakon trijumfa nad Kiprom u Nikoziji nisu uspjeli iznenaditi favorizirane Francuze i prvi prozor su završili s polovičnim učinkom. Iako su pružili snažan otpor Francuzima, izabranici selektora Adisa Bećiragića nisu mogli do kraja da pariraju snažnijem protivniku, prevođenim dvojcem madridskog Reala Yabuseleom i Poirierom.

}

Počelo je očekivano obostrano čvrsto u odbrani. Prve poene postigli su Dženan Musa i Guerschon Yabusele. Sa šest vezanih poena Kenana Kamenjaša reprezentacija BiH vodi 15:9, ali lukavi i uporni Francuzi u posljednjoj minuti preokreću rezultat na 15:16 preko Andrewa Albicyja i Matthewa Strazela.

U drugom periodu Edin Atić vraća prednost 17:16, a sve do finiša viđena je ponovo grčevita borba. Poenima Paula Lacombea 27:33, a drugi period zaključen je poenima Ajdina Penave za 32:34.

Poenima Muse otvoreno je drugo poluvrijeme 34:34. Uslijedila je serija Francuza od 13:0 za 34:47 (25. minut). Poslije niza propuštenih napada reprezentativci BiH su uzvratili serijom 5:0 za 39:47, a u posljednji period ulazi se s rezultatom 48:57.

Poenima Edina Atića, Amara Gegića i Adina Vrapca serijom 6:0 reprezentacija BiH stiže do 54:57, ali su gosti uspjeli osujetiti nalet i sačuvali prednost od 5-6 poena u narednim minutima utakmice.

Preko Vincenta Poiriera na tri minute prije kraja gosti idu na nedostižnih 58:69. U finišu reprezentacija Bosne i Hercegovine tražila je rezultatski priključak, ali su iskusni gosti utakmici priveli kraju i riješili u svoju korist.

Najefikasniji u redovima BiH bili su Dženan Musa sa 15, Kenan Kamenjaš sa 14 i Edin Atić sa 13 poena, a kod Francuza Guerschon Yabusele sa 16 i Vincent Poirier sa 13 poena.

U nastavku kvalifikacija reprezentaciju BiH u novembru očekuje dvomeč sa selekcijom Hrvatske.