back to top

Godišnjica smrti fra Anđela Žutića, 23. I.1912. – 11. VI. 1985.

Fra Anđeo je rođen u Rumbocima 23. siječnja 1912. u obitelji Mije i Ruže Žutić r. Ivić. Krstio ga na Šćitu 24. siječnja 1912. fra Jeronim Pavelić. Osnovnu školu završio je na Šćitu, Franjevačku klasičnu gimnaziju u Visokom (1924. – 1931., 1932. – 1934.), gdje je maturirao 21. lipnja 1934. U Franjevački red stupio je 29. lipnja 1931., kada je na Gorici kraj Livna pred provincijalom fra Marijanom Marićem obukao franjevački habit i umjesto krsnog imena Ilija uzeo redovničko: fra Anđeo. Provincijal Marić primio je i njegove prve zavjete 30. lipnja 1932. Pohađao je franjevački filozofsko-teološki studij u Sarajevu od 18. rujna 1934. i završio deset semestara (1934. – 1940.). Doživotne zavjete položio je u Sarajevu 1. srpnja 1935. pred provincijalovim delegatom fra Bonom Ivandićem. Vojni rok služio je u Kosovskoj Mitrovici (6. srpnja – 22. prosinca 1938.). Za prezbitera ga u sarajevskoj katedrali zaredio vrhbosanski nadbiskup Ivan Šarić 30. travnja 1939. Mladu misu proslavio je na Šćitu 7. svibnja 1939.

Nakon što je samo tri mjeseca pastoralno djelovao kao župni vikar na Šćitu (6. svibnja – 10. kolovoza 1939.), imenovan je prefektom klerika – gimnazijalaca u Visokom. Iz Visokog odlazi na Filozofski fakultet u Zagrebu, gdje studira biogeografsku grupu predmeta (1939. – 1943.). Od 1943. godine profesor je na gimnaziji u Visokom i ujedno prefekt klerika. Obnašao je i službu vikara samostana za koju je imenovan 30. travnja 1943. Nakon što je uredbom Ministarstva prosvjete Federativne Republike BiH od 6. lipnja 1945. obustavljen rad visočke gimnazije, fra Anđeo odlazi u duhovnu pastvu kao duhovni pomoćnik, župnik i duhovnik časnih sestara: privremenim

Izvor: ( ramski-vjesnik.ba / Rtvmo.ba )

Najnovije vijesti

MOŽDA VAS ZANIMAISTAKNUTO