back to top

Da li je vlast svjesna enormnog poskupljenja? Troškovi ne prate život…

Cijene u Bosni i Hercegovini već dugo vremena prevazilaze skromne džepove građana, često čak i više nego u pojedinim zemljama Evropske unije, dok je standard bh. građana značajno ispod tih nivoa. Prosječne plate su nedovoljne da pokriju osnovne troškove životne korpe. Dok građani trpe, političari nastavljaju sa obećanjima. Hoće li nas u budućnosti čekati nova poskupljenja i dodatna zaduživanja?

Od davno obećane minimalne plate od hiljadu maraka u Federaciji BiH, za sada nema ništa. Mjere zaključavanja osnovnih životnih namirnica nisu pomogle građanima da prevaziđu svakodnevno rastuće cijene, prema pisanju Forbesa.

Jedna građanka za Forbes je izjavila: “Nikad ne znate kad dođete, vidim cijenu jednog dana, a idući dan je već drugačija. Nikada ne mogu predvidjeti koliko ću potrošiti, uvijek moram imati rezervu jer nova cijena uvijek iznenadi. Cijene nikada nisu niže, uvijek su više. Kupila sam nedavno jabukovo sirće, naš proizvod, sretna što vidim naš grb, cijena je bila marka i dvadeset, a sutradan marka i četrdeset”.

Čampara: Nadam se rješenju Vlade FBiH

U aprilu, prosječna plata u Federaciji BiH iznosila je oko 1300 maraka, dok je životna korpa gotovo dostigla 3000 maraka. Prosječna plata za april u Republici Srpskoj iznosila je oko 1400 maraka, a životna korpa preko 2600. Penzionerima je najteže, gdje je prosječna penzija malo iznad petsto maraka u oba entiteta.

Na pitanje da li su svjesni visokih cijena i da planiraju korake koji bi olakšali građanima, vlasti u Federaciji BiH su, barem deklarativno, svjesne situacije.

Arman Zalihić, delegat u Parlamentu FBiH (SDP), rekao je: “Moramo ispoštovati ono što smo obećali kada je u pitanju minimalna plata, privremeno rješenje dok se ne izmijene zakoni može biti neoporezivi dio koji može nadoknaditi taj nedostajući iznos do minimalne plate bez povećanja troškova za poslodavce na doprinosima”.

Aljoša Čampara, izaslanik u Parlamentu FBiH (NiP), izrazio je nadu da će Vlada pronaći rješenja, uključujući jednokratnu novčanu pomoć za penzionere, kao i poboljšanje uvjeta i povećanje penzija za umirovljenike kroz izmjene zakona.

U Republici Srpskoj, vladajući tvrde da je ekonomsko stanje iznad prosjeka.

Radovan Kovačević, glasnogovornik SNSD-a, je rekao: “Životni standard u Republici Srpskoj je znatno poboljšan u posljednjem periodu, s ozbiljnim rastom prosječne i minimalne plate. Minimalna plata u RS trenutno je najviša u regiji, znatno veća nego u Federaciji BiH”.

O čestim zaduženjima Republike Srpske malo se govori, ali ekonomski stručnjaci već duže vrijeme upozoravaju na neodgovorno fiskalno ponašanje koje će se jednom naplatiti. Da li Federacija BiH ide istim putem? Capital izvještava da se Vlada ovog entiteta, u proteklim mjesecima, zadužuje za milionske iznose putem obveznica, čime je ukupan dug premašio 200 miliona maraka od početka godine. Da li se na taj način pokušavaju popuniti rupe u budžetu?

Adnan Delić, ministar rada i socijalne politike FBiH, je rekao: “Umirovljenici imaju svoje zahtjeve, te se nadam da ćemo ih ispuniti, uključujući i jednokratnu pomoć u budžetu. Obećali smo da ćemo tu pomoć isplatiti, ali ne možemo garantovati iznos, s obzirom na to da ne znamo tačno kojim sredstvima ćemo raspolagati”.

“Pravi udar je tek pred nama”

Mnogi smatraju da pravi udar tek dolazi. FERK je nedavno odgodio sjednicu na kojoj je trebalo razmatrati poskupljenje struje, ali se očekuje da će odluka biti donesena uskoro i da neće biti povoljna, prema strahovanjima.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, je rekao: “Povećanje cijena za građane nije samo 10 posto kako tvrdi Elektroprivreda, već više od 12 posto. Ali ono što građani trebaju znati je da ovo nije kraj, ovo je samo početak jer očekujem još jedno povećanje cijena iduće godine, zbog takse na CO2 koja će uticati na proizvodnu cijenu EP jer je ugalj i dalje osnovni resurs za proizvodnju električne energije”.

Jedna građanka je izrazila razočaranje najavljenim poskupljenjem struje pred kamerama.

“Mi imamo viška struje za izvoz, ali cijene idu gore, to je minimalno. Naši političari ne vode računa o građanima, o njihovom životu. Kako će preživjeti ljudi sa penzijama od pet, šest stotina maraka?”, rekla je ona.

Ako dođe do poskupljenja struje, očekuje se da će doći do dodatnih poremećaja na tržištu hrane i goriva. Čini se da slijedi vruće ljeto, kada će visoke cijene biti prisutne ne samo u temperaturama, već i u svakodnevnom životu.

Objava Je li vlast svjesna enormnih poskupljenja? Troškovi ne prate život pojavila se prvi puta na Čapljinski portal.

Izvor: ( caportal.net / Rtvmo.ba )

Najnovije vijesti

MOŽDA VAS ZANIMAISTAKNUTO