„Niko nema pravo, osim domaćih institucija, da donosi zakone i suspenduje Ustav, kao što je to uradio Kristijan Šmit sa Ustavom Federacije BiH“, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da je sastanak prošao kako je i očekivala.
„Što se tiče članova Predsjedništva, imamo sasvim različito viđenje situacije u BiH, to jest aktuelne političke krize, koja je jedna od najvećih i jedna u nizu koju su prouzrokovali visoki predstavnici, a sada i Kristijan Šmit koji nema verifikaciju u Savjetu bezbjednosti UN“, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je na sastanku ukazala da ponavljanje istih fraza i primjena starih koncepata koji su postali bezuspješna priča neće pomoći BiH.
„Moja obaveza je bila da ukažem da je ova kriza vezana isključivo za djelovanje neizabranog stranca. Istakla sam da taj stranac nema uporište u međunarodnom pravu“, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da sve mjere i aktivnosti koje je preduzela Narodna skupština Republike Srpske predstavljaju “kontramjere i reakciju na uzurpatorsko i ilegalno ponašanje Kristijana Šmita”.
„Njegove odluke i akcije su sve bile nelegalne i suprotne međunarodnom pravu“, istakla je Cvijanovićeva.
Ona je sagovornike na današnjem sastanku upitala šta znači kada kažu da poštuju „visokog predstavnika“.
„Da li to znači da podržavaju lažnu demokratiji i haos u zemlji?“, rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Prema njenim riječima, kriza u BiH nije bezbjednosna, već politička.
„Rekla sam i da je BiH eksperiment u statusu kolonije“, zaključila je Cvijanovićeva sa svoje strane.
“Bosna i Hercegovina i NATO su nerazdvojno povezani, jer je NATO uspostavio i očuvao mir u Bosni i Hercegovini. Građani i narodi BiH su trajno zahvalni NATO”, kazao je član Predsjedništva BiH Denis Bećirović na sastanku Sjevernoatlantsko vijeće (NAC) i BiH, koji se danas održava u Briselu.
Današnji sastanak, na najvišem nivou, dodao je Bećirović, još jednom pokazuje da je BiH važna za Alijansu i da je veoma važno ubrzati euroatlantski put države, prenosi Fena.
Podsjetio je da je Dejtonskim mirovnim sporazumom, Aneks 1-A, jasno propisana uloga NATO.
“Prema ovom međunarodnom sporazumu, NATO ima mandat i dužnost, kada je to potrebno, uspostaviti svoje snage s ciljem zaštite mira i države Bosne i Hercegovine. Nijedna država izvan Alijanse nema takve čvrste veze s NATO kao Bosna i Hercegovina. Za Bosnu i Hercegovinu su posebno važni stavovi s posljednjih samita NATO u Madridu 2022. godine, Viljnusu 2023. godine i Vašingtonu 2024. godine” kazao je on.
Bećirović smatra da je od izuzetnog značaja pristup Alijanse koji podrazumijeva da se sigurnost BiH inkorporira u sigurnost NATO, kao i važnost zajedničkog djelovanja na snaženju odbrambenih sposobnosti BiH.
Posebno je pozdravio odluku NATO da razvije novi paket izgradnje odbrambenih kapaciteta (DCB) za Bosnu i Hercegovinu.
“Paket uključuje projekte koji su veoma važni za jačanje odbrambenih sposobnosti, otpornosti i interoperabilnosti sa NATO. Državni organi BiH jednoglasno su definirali pravni okvir i opredijelili se za članstvo naše države u NATO”, istakao je.
Takođe je naglasio da je BiH usvojila sve ključne zakonske, strateške i druge dokumente u oblasti odbrane i sigurnosti, među kojima su, između ostalih, Zakon o odbrani, Pregled odbrane, Odbrambena politika, Sigurnosna politika, Izjave Predsjedništva BiH o opredjeljenju za ulazak BiH u NATO te Rezolucija Parlamentarne skupštine BiH, u kojoj se jasno kaže da je cilj postati članicom NATO.
Rekao je da Zakon o odbrani BiH jasno propisuje da će Parlamentarna skupština BiH, Savjet ministara BiH, Predsjedništvo BiH, te svi subjekti odbrane, u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti, provesti potrebne aktivnosti za prijem Bosne i Hercegovine u članstvo NATO.
“Ako neko unutar Bosne i Hercegovine želi da promijeni usvojene zakone i strateške dokumente, može to pokušati da učini samo u skladu s legalnom procedurom i na način kako su ovi akti i usvojeni. Sve dok ne budu promijenjeni navedeni zakoni i dokumenti, oni moraju biti provođeni i obavezujući su za sve. Podsjećam, njih su jednoglasno usvojili državni organi i to glasovima i Bošnjaka, i Srba, i Hrvata, i Ostalih”, kazao je Bećirović, te ustvrdio da je na putu prema punopravnom članstvu u NATO, BiH postigla konkretne rezultate.
ČLANOVI PREDSJEDNIŠTVA BiH U BRISELU Cvijanović protiv NATO puta, Bećirović za ubrzanje Aloonline.ba.