back to top

Za blagdansku trpezu morat ćemo izdvojiti i 50% više novca nego prošle godine

Vremena kada smo pisali o najskromnijoj blagdanskoj košarici od 100 maraka, prosječnoj od 300 KM ili onoj bogatijoj od 500 KM stvar su prošlosti, piše Večernji list BiH.

Cijene koje u ovoj godini dosežu vrhunac povećat će vrijednost košarice, pa će ona biti od 40 do 50 posto skuplja. Tako bi najskromnija košarica mogla biti za 50-ak maraka skuplja, prosječna za oko 150 KM, a ona bogatija i do 250 KM. Već se razmišlja kako uštedjeti.

Prosjek ranijih godina

– Ukrase ove godine nećemo kupovati. Dosadašnjih godina znali smo ih osvježiti nečim novim, međutim, vremena su takva kakva su, a smatram da stari ukrasi mogu biti svrsishodni i lijepo pristajati na božićnom drvcu i okućnici, tako da ćemo ove godine biti bez tog tradicionalnog troška koji je višestruko veći jer roba putuje iz Kine, a već na početku pandemije cijene su porasle, dok je ovo sada drastično – priča nam Anita iz Mostara.

Dosadašnjih godina meso je bilo na trpezi svake obitelji. U jednoj mesnici ističu da se već sada dogovaraju svinjetina, janjetina, teletina… za blagdane.

– Cijene su porasle, a ušteda će se napraviti tako da će se jela pripremati kući, a manje kod onih koji peku i od kojih samo pokupite hranu te je iznesete na blagdanski stol. Teško je još govoriti hoće li padati zanimanje za meso, ali mislim da će to biti u nekom prosjeku ranijih godina. Na Božić će u kućama biti sarme i to se neće promijeniti – s osmijehom će prodavač.

Prema podacima, spomenuto meso te svježe voće i povrće imaju najmanje marže, pa će donekle biti prihvatljivi. Ali, i to je pitanje ako se pogleda cjelokupna situacija u državi. Umirovljenicima je najniža mirovina podignuta na oko 440 KM, ali što s tim.

– Pa ni tu prosječnu košaricu neću moći napuniti jer, ako kupim sve to, onda neću imati za režije i lijekove – priča nam umirovljenik kojeg susrećemo u banci dok podiže nešto novca jer je stigao prosinac, a on želi da svi računi budu plaćeni do kraja godine. Kaže da nije nimalo lako.

Činjenica je da je nakon pandemije rat promijenio sliku svijeta, a inflacija, koja u BiH prelazi 17 posto, mogla bi biti samo vrh sante leda. Svjetski, ali i regionalni analitičari ističu kako najgore tek dolazi u prvom tromjesečju 2023. Međutim, ovogodišnje blagdane ništa nam neće pokvariti. To nam kaže i Dario koji će, umjesto u Njemačkoj, gdje radi, Božić i Novu godinu provesti u rodnoj BiH.

Mislima kući

– Događa se nešto na što pojedinac ne može utjecati. I u Njemačkoj se analizira situacija, daljnji koraci, kako smiriti udar na građane. Vidi se da je ovo nešto što nije svojstveno ovoj civilizaciji, ali ako usporedimo da svakih 100 godina imamo neke globalnije probleme, pa i to da se za silne milijune u Njemačkoj 20-ih godina nije mogla kupiti ni štruca kruha, onda je danas situacija kudikamo bolja.

Ako prestane rat, vjerojatno će se i geopolitička situacija značajno stabilizirati, ali bolje je time sada ne zamarati glavu. Ja sam već mislima u Hercegovini, na božićnoj misi, zatim ručku koji će biti obilan, a onda će se uz crno vino malo i zapjevati. To su blagdani kakvi me uveseljavaju i potrudit ću se tih dana ne razmišljati o ovim negativnostima koje nas okružuju. Ja jesam u Njemačkoj, ali bih se svake sekunde, ako posao krene nizbrdo, mogao vratiti svojoj kući i znam da bih bio sretniji i opušteniji – ispričao nam je sugovornik.

Kako stvari stoje, ni najskuplja blagdanska košarica ikad neće umanjiti draž i ljepotu Božića, Nove godine i svega što te dane prati./Večernji list

 

Objava Za blagdansku trpezu morat ćemo izdvojiti i 50% više novca nego prošle godine pojavila se prvi puta na Neum.online.

neum.online

Najnovije vijesti

MOŽDA VAS ZANIMAISTAKNUTO