back to top

TINEJDŽERSKI GENIJE: Alcaraz u nevjerovatnom meču savladao Tiafoea i plasirao se u svoje prvo Grand slam finale

Alcaraz je po setovima slavio 6:7, 6:3, 6:1, 6:7, 6:3 i tako postao najmlađi finalista US Opena još od Petea Samprasa 1990. godine, a ujedno i najmlađi finalista nekog Grand slam turnira još od Rafaela Nadala na Roland Garrosu 2005. godine.

Nakon prvih nekoliko gemova u kojem nije bilo brejk lopti, Alcaraz je zaprijetio sredinom prvog seta, tačnije u sedmom gemu kada je došao do 15:40 i dvije vezane brejk lopte. Tiafoe je prvu spasio tako što je bekhend dijagonalom nakon odličnog servisa iznudio grešku Alcaraza iz bekhenda, da bi na drugu brejk loptu Alcaraz bespotrebno izbacio ritern na drugi servis u aut.

Tiafoe je nakon toga dobio i naredna dva poena te osvojio svoj najteži gem u meču.

U narednim gemovima nije bilo brejk šansi sve do 12. gema u kojem je Alcaraz servisao za ostanak u setu i morao spašavati set loptu, što je i uspio.

Uslijedio je tiebreak u kojem Tiafoe pravi minibrejk u trećem poenu nakon Alcarazove duple greške, a nakon toga sigurnim poenima na svoj servis dolazi do vodstva 6:3 i tri vezane set lopte.

Alcaraz je spasio prve dvije na svoj servis, a onda fantastičnim poenom i treću na servis Tiafoea za poravnanje 6:6. Ipak, Španac u narednom poenu izbacuje lagani bekhend u aut, čime Tiafoe dolazi do svoje pete set lopte i koristi je zahvaljujući duploj greški Alcaraza, te rezultatom 8:6 u tiebreaku osvaja prvi set.

Postavljalo se pitanje kako će se izgubljeni set odraziti na Alcaraza, no odgovor smo dobili ubrzo. Prvi gem drugog seta Alcaraz osvaja sa nulom, a na isti način uzvraća i Tiafoe.

U trećem gemu Amerikanac podiže nivo igre i pravi ogroman pritisak na servis protivnika te dolazi do brejk šanse, koju Alcaraz spašava, a potom i dobija gem, nakon čega počinje okretati meč na svoju stranu.

Do prvog brejka na meču dolazi u šestom gemu drugog seta kada je stigao do dvije šanse za brejk i iskoristio drugu te poveo rezultatom 4:2. U narednom gemu je morao spašavati brejk loptu, a to je uradio spektakularnom dugom razmjenom koju je završio vrhunskom forhend paralelom i uspio iznuditi grešku protivnika, a onda i dobiti dva naredna poena za vodstvo od 5:2.

Prednost jednog brejka bila je dovoljna Alcarazu da set privede kraju rezultatom 6:3.

Alcaraz je od trećeg seta zaigrao mnogo pametnije i taktički racionalnije, smanjio je broj grešaka, napadao uglavnom iz izgrađenih pozicija, a to mu je u kombinaciji sa padom u igri Amerikanca donijelo ubjedljivih 6:1.

U istom ritmu Španac je nastavio i početkom drugog seta kada rano pravi brejk i stiže do vodstva od 2:0, ali Tiafoe uspijeva vezati nekoliko fantastičnih poena, uzvratiti ribrejkom i izazvati veliko oduševljenje prepunog Arthur Ashe stadiona.

Uslijedio je po još jedan razmijenjeni brejk na obje strane, nakon čega se igralo gem za gem, no sve je moglo biti gotovo u 10. gemu kada je Alcaraz stigao do meč lopte, ali ju je Tiafoe spasio nakon razmjene od 19 udaraca i uspio produžiti meč.

Set je odlučen u fantastičnom tiebreaku koji još jednom osvaja Tiafoe (7:5) i poravnava rezultat na 2:2 u setovima.

Peti set Alcaraz počinje brejkom koji potvrđuje za vodstvo od 2:0, ali Tiafoe se slično kao i u prethodnom setu vraća ribrejkom i izjednačuje na 2:2. No, potom u petom gemu gubi svoj servis sa nulom, a Alcaraz novi brejk potvrđuje također sa nulom i stiže do vodstva od 4:2.

U devetom gemu seta, u kojem je Tiafoe servirao za ostanak u meču, Alcaraz dolazi do tri vezane meč lopte i koristi treću za konačnu pobjedu i plasman u finale US Opena.

Alcaraz će tamo igrati protiv Norvežanina Caspera Ruuda, a pobjednik tog meča će ujedno postati i novi svjetski broj 1.

Ukoliko Alcaraz osvoji US Open, postat će najmlađi broj 1 u historiji tenisera.