back to top

Što se događa u BiH? Ne dijelite osobne podatke nepoznatim osobama…

Koliko vas je puta izludilo trošenje vremena i živaca na obilazak trgovina i na kraju ne nađete ono što tražite i vratite se doma praznih ruku?

To su samo neki od razloga zbog kojih se sve veći broj građana i u BiH odlučuje na kupnju klikom.

No, kada se odlučuju na ovaj vid kupnje, moraju biti spremni na neugodnosti, pa i prijevare koje su sve češća pojava i u BiH.

Ne razmišljaju

Istina, prilikom kupnje ili prodaje na internetu rijetko se razmišlja o prijevari. Nju nije slutio ni Ivan koji je, umjesto zarade, prilikom prodaje ostao bez novca na svom računu.

”Javio mi se čovjek iz Bijeljine, bio je zainteresiran kupiti proizvode koje sam objavio na platformi OLX. Rekao sam da nema problema i da ću mu poslati brzom poštom. On mi je rekao: “Ne bih ja preko pošte, ja bih preko DPN-a”. Kada sam proguglao, vidio sam da je to tvrtka iz Hrvatske koja se bavim prodajom, unio sam podatke s kartice i ispostavilo se da mi je novac skinut i bio sam prevaren”, priča Ivan Katavić za BHRT.

Ovakvi slučajevi sve su češći, zbog čega stručnjaci konstantno ukazuju na pogreške. Prema njihovim riječima, prijevare su najčešće jer se prilikom kupnje ne vodi računa od koga se kupuje te kupci olako pristaju dijeliti osobne podatke, često i javno. Saša Mrdović, profesor računarstva i informatike, za BHRT je rekao kako privatne stvari ne treba dijeliti sa svim ljudima.

”Ljudi nisu svjesni kome dijele svoje podatke. Vrlo često odgovaraju svima, umjesto u privatnoj poruci. Također, trebali bi znati da, ako nekome nešto govore u povjerenju, to bi trebalo biti preko privatne poruke. Objava je dostupna velikom broju ljudi, a kada vide podatke, vrlo lako dolazi i do zlouporabe i prijevare”, naveo je Mrdović.

Osim objave osobnih podataka, nerijetko se dogodi da kupac ne provjeri robu prije nego što je plati i preuzme ili takva provjera nije moguća.

Udruge potrošača već dulje vrijeme upozoravaju na veliki broj žalbi i prijava potrošača kada je u pitanju online prodaja. Vrlo često roba je oštećena ili nije onakva kao na fotografiji.

Iz dobojske udruge ranije su kazali kako dnevno imaju oko pet prigovora prevarenih potrošača i 90% tih prigovora nemoguće je riješiti u korist kupaca jer prije kupnje nisu prepoznali da je riječ o lažnom profilu na društvenim mrežama, a ne registriranom e-trgovcu.

Upozorenje

I iz Udruge za zaštitu potrošača “Don” godinama ukazuju na ovaj problem.

”Stalno upozoravamo potrošače da obrate pozornost i da nikome ne dijele osobne podatke te da ne naručuju sa sumnjivih stranica na internetu. Navest ću vam i nekoliko primjera. Imali smo slučaj da je gospođa naručila crnu kožnu jaknu, a kada joj je stigla na adresu i kada je otvorila pošiljku, vidjela je da je dobila bijelu, i to od umjetne kože.

Jedna djevojka je naručila klompe za posao, a dobila je poderane pokućne papuče, uredno zapakirane. Treća je umjesto dijela za automobil, odnosno za Mercedes C klasu, dobila dio za Golf IV”, naveli su nam u ranijem razgovoru iz udruge “Don”, ističući još nekoliko važnih stvari.

”Ono što mi savjetujemo potrošačima jest da dobro provjere odakle naručuju, nazovu broj telefona i da isključe sve vrste narudžbi sa stranica koje nisu sigurne jer postoji velika mogućnost da će biti obmanuti”, kazali su za Večernji list iz ove udruge.

Kao što upozoravaju iz udruga, kako se ne biste našli na meti prevaranata i u statistici prevarenih bh. građana, budite maksimalno oprezni prilikom kupnje na internetu.

Objava Što se događa u BiH? Ne dijelite osobne podatke nepoznatim osobama… pojavila se prvi puta na Čapljinski portal.

caportal.net

Najnovije vijesti

MOŽDA VAS ZANIMAISTAKNUTO