REPREZENTATIVCI BIH OSVOJILI ČETIRI MEDALJE PRVOG DANA EVROPA JUDO KUPA ZA JUNIORE

reprezentativci bih osvojili četiri medalje prvog dana evropa judo kupa za juniore

Prvog takmičarskog dana na tatami su izašle džudistkinje u kategorijama -63, -70, -78 i +78 kilograma, kao i džudisti u konkurenciji -60, -66 i -73 kilograma.

Najviše uspjeha imali su reprezentativci Poljske, čije su džudistkinje osvojile tri zlatne medalje. Martyna Glubiak je u kategoriji do 63 kilograma bila bolja od Francuskinje Sylhie Mayile, dok su bronzane medalje osvojile Esmee Kroon (Holandija) i Nina Šimić (Hrvatska).

U konkurenciji džudisktinja do 70 kilograma slavila je također Poljakinja, Aleksandra Kowalewska, koja je u finalu savladala Hrvaticu Karlu Kulić. Prvo od četiri odličja za Bosnu i Hercegovinu osvojila je Nina Grubišić Čabo, a njoj je u kategoriji do 70 kilograma pripala bronzana medalja, baš kao i Sayi Middleton iz Australije.

U kategoriji do 78 kilograma Aleksandra Turek je potvrdila dominaciju poljskih džudistkinja osvajanjem novog, trećeg, zlata za svoju zemlju. U ovoj konkurenciji reprezentativka Bosne i Hercegovine Lana Lubura okitila se bronzanim odličjem.

Priliku da Bosni i Hercegovini donese zlato imala je Lana Bjelica. Nažalost od nje je i finalu kategorije +78 kilograma bolja bila srbijianska takmičarka Anastasija Bogdanović.

Rumuni Andrei Anghel i Ioan Dzitac trijumfovali su u kategorijama -60, odnosno -73 kilograma, dok je njihov zemljak Flavius Lungu u finalu konkurencije do 66 kilograma poražen od Serdara Rahimova iz Turkmenistana.

Četvrtu medalju za Bosnu i Hercegovinu osvojio je Uroš Mačar, pobjedom nad Kanađaninom Munkhjinom Batdorjem u kategoriji do 73 kilograma.

Takmičenje na Evropa judo kupu za juniore “Sarajevo 2023” nastavlja se nedjelju, 19. marta, u 9 sati. Na programu su borbe u kategorijama -48, -52, i -57 kilograma za džudistkinje, te -81, -90, -100 i +100 kilograma za džudiste.

Nakon dvodnevnog takmičenja bit će održan tradicionalni trodnevni judo kamp koji će voditi vrhunski treneri.