back to top

Livno: Izvori pitke vode razlog sukoba mještana i policije

Više od 200 mještana livanjskih naselja potpisalo je peticiju kojom se protive dodjeli koncesije za crpljenje podzemnih voda za industrijske svrhe. Danas su neki od tih mještana bili izloženi naguravanju s policijom, uhićenjima ali i ozljedama. Iako je vlada Hercegbosanske županije dodjelu koncesije stavila kao prioritet, građani se protive, traže javne rasprave i obustavu postupka navodeći kako će to uništiti izvore pitke vode, piše bljesak.info.

Video: relax-livno.com

Ugrožena izvorišta Koncesijska lokacija je u neposrednoj blizini izvorišta Pašinac i Vrtli te potoka Mandek na lokalitetu Krivići. Predajući peticiju građani su tvrdili kako se ”nelegalno izvode radovi pripreme terena, bušenje terena, krčenje trase za pristupne putove i sl. bez dobivenih lokacijskih, građevnih, ekoloških, vodoprivrednih dozvola i suglasnosti, rasprave sa lokalnom zajednicom, dakle samoinicijativno i protivno pravilima struke kao i bez suglasnosti ili odobrenja vlasnika nekretnina” .

”Skrećemo pozornost da strahujemo od gubitka jedinog pristupa pitkoj vodi s izvora Pašinac i Vrtli koje koristimo kao vodu za piće, te uništavanje potoka Mandek, okoliša i lokalne infrastrukture”, objavili su građani na što nitko nije reagirao.

Ozlijeđeni mještani

Zbog toga je u petak ujutro došlo do prosvjeda a veliki broj policajaca je reagirao pa je uhićeno nekoliko građana, među kojima i starije žene. Očevici kažu da ima i ozlijeđenih te da su neki i zatražili liječničku pomoć.

U odluci Vlade HBŽ-a o pokretanju postupka za dodjelu koncesije društvu DžE-CO d.o.o. Livno navodi kako se treba voditi računa o ”eventualnoj ugroženosti opskrbljivanja vodom lokalnog stanovništva”.

Koncesija je potom prebačena na tvrtku Lara Natural a u Izvješću radnog tijela Vlade HBŽ-a iz lipnja 2021. godine je konstatirano protivljenje i peticiju građana ali i da, iako je Ugovor o koncesiji sklopljen 1. listopada 2012. godine ”po istom ugovoru nije izvršena nikakva uplata u proračun”.

Propust ministarstva

Vlada također u dokumentu iz prošle godine navodi kako Ministarstvo gospodarstva kao resorno tijelo” uopće nije obrađivalo i razmatralo koncesiju za istraživanje” ali i da zakon ne poznaje termin ”zahtjev za prihvaćanje prijedloga predmeta za dodjelu koncesije” kojeg je koncesionar podnio zbog čega je trebala biti tražena nadopuna.

Upozorava se i na problematiku s prostornim planom jer je on mijenjan nakon procesa dodjele koncesije iako bi ”u pravilu trebao prethoditi koncesijskom postupku a ne obratno”.

Kad je u pitanju javna rasprava navedeno je kako resorno ministarstvo nije, a trebalo je, na raspravu pored tijela lokalne samouprave, onoga tko vrši eksploataciju i javna poduzeća. To ministarstvo nije učinilo.

Kaos oko javne rasprave

Uz to, javna rasprava je zakazana u zgradi Općine Livno, a održana u zgradi županijske Vlade dok zapisnik o javnoj raspravi sadrži brojne nedostatke – nema vremenskih termina o početku i završetku rasprave, na zapisniku je pogrešan datum i u njemu je navedeno da se radi o interesu Livna i Županije iako to nitko od nadležnih nije potvrdio.

Između ostalog, navode se i druge brojne manjkavosti u koncesijskom postupku od neodgovarajućih karata do količine vode koja se crpi.

Čak se navodi i da društvo ne ispunjava uvjete za obavljanje posla za koje traži koncesiju prije nego je koncesiju prebacilo na drugo društvo pa čak ni ”ne sadrži registriranu djelatnost istraživanja”.

U obimnom dokumentu radne grupe Vlade ističe se kako je povjerenstvo znalo za probleme s opskrbom vodom stanovništva.

Radno tijelo preporučio je Vladi da pokrene postupak iznalaženja novog rješenja te da to bude u skladu s propisima i zakonima kao i da se u proces uključe i druga tijela županije.

Nova dozvola 

Lara Natural d.o.o. lani je reagirala navodeći kako joj je ”neshvatljivo da Vlada, koja imalo drži do sebe, donese zaključak sa početka ovog priopćenja, kojim zabranjuje provođenje radova koji su prethodno odobreni u zakonito provedenom postupku pred Ministarstvom gospodarstva, i to nakon što su rješenja kojima se odobrava provođenje tih radova postala pravomoćna i ovršna”.

Naime, Vlada HBŽ donijela zaključak u lipnju 2021. godine, koji je društvu Lara natural d.o.o. dostavljen putem Ministarstva gospodarstva kojim se društvu “do daljnjeg” nalaže obustava svih istražnih radova. Protiv ovog zaključka društvo je pokrenulo upravni spor pred Županijskim sudom u Livnu. Sud usvojio Tužbu društva Lara Natural.

Tvrtka je objavila i kako je 24. svibnja 2022.g. zaključen Aneks 2 Ugovora o koncesiji ”kojim su se preciznije definirale pojedine odredbe ranijeg Ugovora o koncesiji, a Vlada HBŽ-a je nakon pribavljenih pozitivnih mišljenja nadležnih tijela dala suglasnost na potpisani Aneks 2 Ugovora o koncesiji”.

Niti predstavnici radnog tijela, a niti članovi Vlade HBŽ-a, kao niti predstavnici nadležnih tijela koji su dali mišljenje na potpisani Aneks 2 ugovora, nisu našli bilo kakvih nepravilnosti.

Međutim, radno tijelo Vlade službeno je utvrdilo brojne nepravilnosti.

Pročitajte više na bljesak.info.

 

Objava Livno: Izvori pitke vode razlog sukoba mještana i policije pojavila se prvi puta na Tomislav City.

tomislavcity.com

Najnovije vijesti

MOŽDA VAS ZANIMAISTAKNUTO