(FOTO) Tuzla City nanio Sarajevu jedan od najtežih poraza u historiji Premijer lige BiH

Fudbaleri Sarajeva ugostili su večeras Tuzla City u zaostaloj utakmici prvog kola, a meč je potpuno iznenađujuće završen rezultatom 5:1 za gostujući tim.

Nakon tri vezana trijumfa u prve tri utakmice, ali i loše predstave Tuzla Cityja u gradskom derbiju sa Slobodom, Sarajevo je bilo favorit da u večerašnjem duelu nastavi svoj niz i da prvi put u klupskoj historiji sa četiri vezane pobjede otvori sezonu. Sarajevo je zaigralo u manje više standardnom sastavu, a u odnosu na duel sa Posušjem, Mulahusejnović je preuzeo mjesto u vrhu napada od Adnana Džafića, dok je Džafić zaigrao desno umjesto Ivana Ikića. U zadnjoj liniji je povrijeđenog Marina Aničića zamijenio Vlatko Drobarov.

Od početka večerašnjeg meča bilo je vidljivo da Sarajevo neće imati tako lak zadatak kao u ranijim mečevima, jer je Tuzla City u ranoj fazi meča sa nekoliko izlazaka u visoki presing pokazao da će odbrana Sarajeva imati određene probleme, a gosti su vezali i nekoliko kornera. Iz jednog su uspjeli doći do vodstva, a mrežu Sarajeva zatresao je Damir Mehidić, nakon neopreznosti odbrane.

Usmjerila je ova situacija itekako utakmicu u korist gostiju, a iako je Sarajevo nastojalo napasti i napraviti pritisak na odbranu gostiju, nedostajalo mu je ideja i rješenja u završnici, a dvojac u veznom redu Čirjak – Kapić bio je itekako odsječen od ofanzivne četvorke, a svaka izgubljena lopta u takvoj situaciji značila je i opasan kontranapad gostiju, koji su prijetili uglavnom preko Mišića i Coulibalyja, no nisu bili uspješni.

Ipak, Amadou Coulibaly koji  se pokazao kao odlično rješenje Tuzla Cityja, bio je nerješiva enigma za Sarajevo. Iako je bio postavljen na poziciju centralnog napadača, pokrivao je jako širok prostor i svojim kretnjama je tjerao odbranu Sarajeva na brojna pomjeranja. U 40. minuti je pobjegao Nemanji Tomaševiću, koji ga faulira s leđa, sudija Mateo Musa pokazuje na bijelu tačku, a Petar Mišić rutinski pogađa mrežu Belmina Dizdarevića.

Tako je Sarajevo na poluvremenu imalo dva gola zaostatka i užasan period igre iza sebe, a trener Feđa Dudić je napravio čak četiri izmjene. Ipak, izmijenio je gotovo isključivo ofanzivce, a vezni red je i dalje imao probleme da se nametne. Već nakon 23 sekunde drugog dijela, Sarajevo je napravilo još jednu krupnu grešku. Vlatko Drobarov je loše vratio, Kuzmanović je oteo i proigrao Coulibalyja, a ovaj je rutinski matirao Dizdarevića za katastrofu Sarajeva.

Nije bilo povratka Sarajevu nakon trećeg gola, a šansu za pogodak domaći tim je imao preko Hamze Čatakovića nakon dodavanja sa lijeve strane. Ipak, njegov udarac je otišao preko gola. Međutim, bilo je to praktično najbolje što je Sarajevo priredilo do kraja utakmice. Sa druge strane, gosti su odigrali još nekoliko izuzetno opasnih kontranapada i da su bili prisebniji, mogli su Sarajevu nanijeti još teži poraz.

U 82. minuti, Tuzlaci su ipak došli do novog gola, a nakon ubačaja sa desne strane, Andrej Đokanović je u nastojanju da izbaci loptu pogodio mrežu Belmina Dizdarevića, za potpuni potop Sarajeva, koje je večeras pokazalo potpuno drugačije lice od onog koje pokazivalo u ranijoj fazi sezone.

No, nije ni tu bio kraj mukama Sarajeva, koje je primilo i peti gol u 90. minuti, a pogodio je rezervista Semir Smajlagić, koji je tako dodatno otežao situaciju Sarajevu.

U drugoj minuti sudijske nadoknade, Hamza Čataković pogađa za konačnih 5:1. Sarajevo će imati izuzetno težak posao da prebrodi ovakav poraz u nastavku sezone.

FK Sarajevo – FK Tuzla City 1:5 (0:2)
Stadion: Bilino polje, Zenica
Gledalaca: 5000
Sudija: Mateo Musa (Čitluk)
Strijelci: 0:1 – Mehidić (9), 0:2 – Mišić (41) P, 0:3 – Coulibaly (46), 0:4 – Đokanović (82) AG, 0:5 – Smajlagić (90), 1:5 – Čataković (90+2)
Žuti kartoni: Drobarov, Tomašević (Sarajevo), Mehidić, Coulibaly, Karjašević, Ahmetović (Tuzla City)

FK SARAJEVO: Dizdarević, Muhammed, Drobarov (57. Salčin), Đokanović, Tomašević, Čirjak, Kapić, Varešanović (46. Kobiljar), Suljić (57. Čataković), Džafić (46. Ikić), Mulahusejnović (46. Ahmetović). Trener: Feđa Dudić.

FK TUZLA CITY: Fejzić, Nukić (69. Ferreyra), Čeliković, Hrkać, Mehidić, Karjašević, Karić (80. Gavrić), Mišić (57. Veselinović), Mešinović, Kuzmanović, Coulibaly (80. Smajlagić). Trener: Dragan Jović.