Fenomenalna utakmica u Berlinu: Crna Gora bila na rubu debakla, pa dobro namučila Njemačku

Košarkaši Njemačke plasirali su se u četvrtfinale Eurobasketa nakon trijumfa nad rerpezentacijom Crne Gore rezultatom 85:79.

Nakon fenomenalne utakmice između Turske i Francuske te dosta dobrog otpora koji je Belgija pružila Sloveniji, utakmica između Njemačke i Crne Gore, treća četvrtfinalna na Eurobasketu, bila je podjednako uzbudljiva barem kao ona između Slovenije i Belgije. No, iz potpuno drugih razloga.

Od samog početka meča, Nijemci su dominirali i vrlo lako su pogađali, a Schroder je bio nezaustavljiv pa je prvu četvrtinu Njemačka dobila sa 19:10, a Crnogorci su se izuzetno mučili u ofanzivi. No, njihove muke su postale evidentne tek u drugoj četvrtini, kada je Njemačka bila zaista dominantna, te je već na poluvremenu vodila sa ogromnih 48:24.

Činilo se tada da će Crna Gora dožvijeti poniženje, a taj utisak je samo podebljan kada su Nijemci trojkom otvorili drugo poluvrijeme, za nevjerovatnih 51:24. Crna Gora tada pravi seriju od 12:0 i čini svoju poziciju podnošljivijom, ali Nijemci u finišu treće četvrtine ipak povećavaju prednost i ovaj dio susreta okončan je rezultatom 67:50.

Nije niko očekivao da Crna Gora išta “zakuha”, no uporni Crnogorci nisu se predavali i postepeno su smanjivali prednost favorizovane Njemačke, koja je, to se nažalost mora istaći, još jednom u ključnim momentima imala sudijsku podršku. U nekoliko navrata bio je evidentan neujednačen kriterij, ali Slovenija i pored toga uspjela u završnicu meča ući sa itekako aktivnim rezultatom.

Na današnji dan 1998. godine: Ponovljena utakmica Čelika i Sarajeva koja je ušla u legendu

Međutim, tu se još jednom pokazao neujednačen sudijski kriterij. Crnogorci kradu loptu Schroderu pri rezultatu 80:75, a on u padu pravi faul u nastojanju da spriječi kontranapad, no sudije ne sviraju ništa. Crna Gora poentira i dolazi na 80:77, a potom Perry pravi tehničku grešku, čime je Njemačka ipak prelomila utakmicu. Meč je na kraju okončan rezultatom 85:79.

Najefikasniji u pobjedničkim redovima je bio Dennis Schroder sa 22 poena, četiri skoka i osam asistencija, dok je kod Crne Gore Kendrick Perry ubacio 25 poena, uz skok i šest asistencija. Bojan Dubljević je zabilježio 22 poena, uz sedam skokova i asistenciju.

Njemačka u četvrtfinalu igra sa pobjednikom duela Grčka – Češka, koji je na rasporedu sutra.