Borac u derbiju kola savladao Željezničar i vratio se u vrh tabele

Fudbaleri Borca savladali su u derbi susretu šestog kola Premijer lige BiH ekipu Željezničara rezultatom 2:1, čime su se vratili u vrh tabele.

U meču u kojem je Željezničar imao šansu da eventualnom pobjedom skoči barem privremeno na vrh tabele, svoju šansu je svakako vidio i Borac, koji u posljednje vrijeme igra nešto bolje nego je ranije bio slučaj. Banjalučani su najavili borben meč, a sa Željezničarom je borbenost zagarantovana, pa je bilo jasno da će meč od starta biti zanimljiv i neizvjestan.

Već nakon nekoliko minuta, Željezničar je imao prvu šansu, a Santos je pogodio stativu iz obećavajuće situacije. Potom je i domaćin prijetio dva puta, ali neprecizni su bili Jovo Lukić i Nedeljko Piščević. Ipak, Borac je nedugo potom poveo, a nakon ubačaja Zakarića sa strane lijevi bek gostiju Stjepan Vego pogodio je mrežu vlastitog tima. Igrala se 14. minuta, a utakmica se značajno okrenula nakon ovog pogotka.

Željezničar je imao posjed lopte, ali na vrlo teškom terenu natopljenom vodu nije mogao razviti pretjerano kvalitetnu igru, a Borac je s druge strane iz kontranapada bio opasan. Iz jednog takvog Tatar je u 34. minuti bio blizu postizanja pogotka, ali ga je u posljednji čas izblokirao Drina.

Ipak, do kraja prvog dijela Borac stiže do drugog pogotka. Goran Zakarić ubacuje u 41. minuti iz kornera, a odbrana Željezničara loše reaguje i lopta stiže do Aleksandra Vojnovića, koji rutinski matira golmana gostiju za 2:0 i, činilo se tada, rutinsku pobjedu Borca.

Ipak, domaći su preozbiljno shvatili da će moći rutinski privesti meč kraju, jer su nakon odličnog pokušaja Zakarića u 45. minuti, od rane faze drugog dijela počeli zatvarati meč. Borac je prepustio kontrolu sredine terena Željezničaru, a pokušavao je iz kontranapada zaprijetiti golu gostiju. Iz jednog takvog, nakon greške Cocalića, domaći su imali svoju najbolju šansu drugog poluvremena u 61. minuti. Loptu je izgubio Cocalić, do nje je došao Kulašin koji je pobjegao Cocaliću i Drini, ali je onda u odlučujućem momentu pokušao lobovati Bendera, kada je trebao šutirati.

Imao je Borac još jednu šansu, kad su izblokirani Tatar i Lukić, prije nego je Željezničar stigao do pogotka. Vojnović je faulirao Štilića u svom kaznenom prostoru, a ovaj je namjestio loptu na bijelu tačku i rutinski matirao Bojana Pavlovića. Vratilo je to meču neizvjesnost, Željezničar je imao period dosta bolje igre od domaćina neposredno nakon gola, ali nije ga uspio krunisati.

Meč je na kraju okončan rezultatom 2:1, a Borac je ovom pobjedom stigao na diobu prvog mjesta sa Tuzlom, Sarajevom i Širokim Brijegom. Ove četiri ekipe imaju po deset bodova, dok Željezničar ima osam bodova.

FK Borac – FK Željezničar 2:1 (2:0)
Stadion: Mlakve, Bosanski Novi