Bod Rođenih s još jednog teškog gostovanja

U zaostaloj utakmici 3. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine, Sloboda i Velež su u Banovićima podijelili bodove, odigravši neriješeno 1:1 u jednoj očekivano tvrdoj utakmici dva stara rivala. Rođeni su tako kroz niz od tri teške utakmice (u Gabeli protiv Tuzla Cityija i gostovanja Borcu i Slobodi) prošli bez poraza i pritom ubilježili pet bodova, što se, s obzirom na brojne izostanke i uskraćenost za domaći teren, može smatrati sasvim dobrim učinkom.

Prvo poluvrijeme nije donijelo previše uzbuđenja, pa se, bez konkretnijih prilika, igralo uglavnom između dva šesnaesterca, gdje su obje ekipe više čekale grešku protivnika nego što su pokušavale iskreirati konkretnije akcije prema naprijed. No, drugo poluvrijeme je zato otvoreno golom, nažalost u mreži Veleža, a strijelac je u 47. minuti bio Stojan Vranješ, nedavno pojačanje Tuzlaka u vrhu napada. Desetak minuta kasnije domaći su imali još jednu dobru priliku, preko Maksimovića, ali je Bogdanović sjajnom intervencijom spasio svoju mrežu. Rođeni su potom ubacili u brzinu više, što je rezultiralo izjednačenjem u 66. minuti – Pršeš je izveo slobodan udarac, ubacio loptu u šesnaesterac, a Devedžić je nespretno reagovao i proslijedio loptu u mrežu vlastitog tima. Do kraja utakmice Velež je pritiskao i pokušavao doći do gola za pobjedu, a najbliže tome bili su Pršeš i Vehabović u samom finišu meča, ali su, prvo golman Bukvić a potom i prečka, zaustavili njihove udarce, tako da je susret na kraju završen remijem.

Strateg Rođenih Amar Osim je u izjavi nakon utakmice istakao da je Rođenima ovo bila šesta utakmica u šesnaest dana, što je svakako imalo utjecaja na igru ekipe, te je dodao: “Dva različita poluvremena. Kontrolisali smo prvo poluvrijeme, ali smo neke situacije trebali bolje riješiti. Drugo poluvrijeme smo počeli jako dobro, tako što smo primili gol. Naravno, sarkastičan sam. Utakmica je time ušla u neki ludi ritam, tako da smo na kraju imali realan rezultat. Kad gubiš 1:0 u gostima, na teškom terenu, realno ne možeš biti nezadovoljan.”

Velež već u ponedjeljak čeka novi težak izazov – u Gabeli će u bosanskohecegovačkom derbiju dočekati Sarajevo, u utakmici u kojoj će obje ekipe sigurno tražiti pobjedu koja bi, pred reprezentativnu pauzu, ulila važnu dozu samopouzdanja i osigurala dobru atmosferu pred ulazak u završnicu jesenjeg dijela prvenstva.

Sloboda: Bukvić, Čivić (Kapetanović), Delić (Bekić), Devedžić, Maksimović, Mehmedović (Kurtalić), Osmanković, M. Osmić (Husejnović), J. Osmić, Vošnjak, Vranješ (Beganović)

Velež: Bogdanović, Ikić, Zeljković, Kvakić, Hasanović, Ovčina (Ćosić), Anđušić, Dejanović (Zajmović), Halilović (Pršeš), Džanković (Pantelić), Haskić (Vehabović)